כתבות | מקרקעין

הרפורמה במקרקעי ישראל מיושמת בניגוד לדין

| מאת: עורך דין מנהל האתר

האגודה לצדק חלוקתי פנתה היום (28.3.10) לשר השיכון והבינוי בתפקידו כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל, לשר האוצר ולמנהל מינהל מקרקעי ישראל וטענה בפניהם כי: "הקצאת קרקע בבעלות, שמהווה שינוי דרסטי במדיניות המקרקעין הנוהגת כיום, נעשית בניגוד לדין וספק רב אם תוכל לעמוד בביקורת שיפוטית".


ביום 28/12/09 התקבלה במועצת מקרקעי ישראל החלטה 1185 שכותרתה "רפורמה בניהול מקרקעי ישראל", שזכתה באחרונה לאישור שר האוצר. החלטה זו מתירה הקצאות חדשות של קרקעות עירוניות בבעלות וזאת לעמדת האגודה לצדק חלוקתי בניגוד לדין הקיים.


בהמשך לכך, פנתה האגודה לצדק חלוקתי לשר השיכון והבינוי ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל - מר אטיאס, לשר האוצר - ד"ר יובל שטייניץ ולמנהל מינהל מקרקעי ישראל - מר ירון ביבי וקראה להם להימנע לאלתר מהקצאות חדשות של קרקע בבעלות המהוות שינוי דרסטי במדיניות הנוהגת כיום, ולתקן את החלטת מועצה 1185, כך שתהלום הוראות כל דין, וזאת מהנימוקים הבאים:
בהתאם למצב החוקי הקיים אין סמכות להקצות קרקע חדשה בבעלות - חוק מינהל מקרקעי ישראל (תיקון מס\' 7), התשס"ט - 2009 מגדיר מהי הקניית בעלות וקובע באופן מפורש כי "הקנית בעלות" הינה: "הקניית בעלות בנכס מקרקעין, בתמורה או בלא תמורה, מהבעלים לחוכר של אותו נכס" (סעיף 9). כלומר, החוק מעניק סמכות להעביר בעלות בקרקע מהמדינה לחוכרים קיימים בלבד ואינו מאפשר הקצאות חדשות של קרקע בבעלות.


המינהל לא יוכל לעמוד בחובתו החוקית - לשלוט ולנהל את הקרקעות לטובת הציבור - כך למשל במתן הסכמי הפיתוח. הסכמים אלה שימשו במשך השנים ככלי יעיל ומהיר לביצוע מטרות ציבוריות חשובות, כאשר המינהל קבע את התנאים ופיקח על השימוש שנעשה בקרקע שהוקצתה (בדומה לכך, גם שימשו חוזי החכירה ארוכי הטווח שקבעו תנאים מפורשים לשימוש בקרקע). כעת במידה ותתאפשר הקצאת חדשה של קרקע בדרך של בעלות, תתרוקן מתוכן אפשרות המינהל לתכנן את השימוש בקרקע והמינהל למעשה יישאר ללא כלי אפקטיבי לדאוג שהאינטרס הציבורי אכן ימומש.


זאת ועוד הרי שהקצאת קרקעות לבעלות במקומות בהן טרם בוצעה פרצלציה, כפי שקובעת החלטת המועצה - תוביל להתדיינויות משפטיות ארוכות, הנובעים מקבלת שטחי קרקע לא מוסדרים ותעצור, הלכה למעשה, את פיתוח המקומות בהן ישווקו הקרקעות הנ"ל.


כתוצאה מאלו יתקשה המינהל גם לאכוף את היעדים העומדים לפניו. למינהל לא תהיה דרך לפקח על התקדמות הבניה. בעל הקרקע לא ישא בכל חובה לבנות, הוא יוכל להשהות את פיתוח הקרקע למועד מיטיב יותר עבורו והוא אף רשאי יהיה לנסות לשנות את ייעודה המקורי ולהשביחה, תוך הפקת רווחים על חשבון הקופה הציבורית. כך, מגרש המחולק לכמה יזמים בו זמנית למשל, עשוי להפוך לאתר בניה למשך תקופה ארוכה וזאת עקב קצב הבניה השונה של כל קבלן. לדבר זה עשויות להיות השלכות שונות כולל בריאותיות, ארוכות טווח.


כמו כן, טענה האגודה כי גם במידה והייתה סמכות להקצאות חדשות בבעלות, הרי שההסדר הדרסטי שנקבע בהחלטת המועצה הינו הסדר חסר ופגום. שכן, ההחלטה אינה מפרטת כלל את קווי המדיניות לעניין ההקצאות החדשות ואינה קובעת כל מגבלה על גודל השטח בהקצאות חדשות בבעלות וזאת בניגוד לחוק . הקצאות שכאלו עלולות להגביר את ריכוזיות ההון, ליצור מוקדי כוח ושליטה בחלק ממקרקעי ישראל ולפגוע קשה בעקרונות הצדק החלוקתי.

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה בחוזים, מיסוי מקרקעין, מקרקעין, משפט מסחרי ועוד...
מתמחה באפוטרופסות, אזרחי, גישור, גירושין ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: