כתבות | דיני משפחה

שלום בית – האומנם?

| מאת: עורך דין אפרת אביב

"שלום בית" הוא ביטוי ביהדות, המבטא אידיליה השוררת בין בני זוג נשואים. אידיליה זו מתבטאת במתן כבוד הדדי ויחסי אהבה ואחווה בין השניים. למעשה, ניתן לומר כי זהו המצב האידיאלי שאותו צריך לקיים זוג נשוי, לפי ההלכה היהודית. בנוסף, על פי ההלכה היהודית, כאשר מופרת אותה אידיליה ובני הזוג ניצבים בנקודת שבר במערכת היחסים, אין למהר לתת גט לבני הזוג ובכך, לכאורה, לעזור" להם לפרק את מערכת יחסיהם, אלא שעל מערכת המשפט לנסות ולגשר בין השניים, לפני פירוק הזוגיות. אך היות והדין האישי מושתת על ההלכה היהודית, הרי שגם בימינו אנו, בתי הדין הרבניים, אשר להם הסמכות הבלעדית לעסוק בהליך הגירושין, לא בהכרח ימהרו לאשר גט לבני זוג המופיעים בפניהם, אלא ינסו להסדיר את מערכת היחסים בין בני הזוג.

 

במאמר הבא, נעסוק ביחסים שבינו לבינה על פי ההלכה היהודית, תוך בחינת מושג שלום בית. נבין מהו, למעשה, שלום בית ומה ההליך גובה מבני הזוג. כל זאת, נכתב עבורכם/ן, קוראים וקוראות, אך נבקש להעיר כי מאמר זה הינו מאמר תוכן בלבד ולכן, אין לראותו תחליף לייעוץ מקצועי עם עורך דין בתחום המשפחה.

 

כמה מילים על ערכאת השיפוט הרלוונטית בענייני אישות במדינת ישראל:

 

כפי שהסברנו בקצרה בפתיח, בית הדין הרבני, הוא זה אשר מחזיק בסמכות החוקית הבלעדית והייחודית – לעסוק בהליך הגירושין בין בני זוג יהודיים. יוער, כי גם במידה ובני הזוג נישאו נישואין אזרחיים, הם יאלצו לעבור את הליך הגירושין בבית הדין הרבני, אך ההליך במקרים כאלו, עשוי להיות מעט שונה מאלו שנשואים כדת משה וישראל, מהסיבה שיינתן להם "גט לחומרא" ולא גט רגיל.

 

כמו כן, היות ובית הדין הרבני פועל על פי ההלכה המנחה – הדין העברי יהודי, הרי שלא בקלות, יאשר בקשה לתביעת גט בין בני זוג ויפעל תחילה על מנת לנסות ולגשר ביניהם. על מנת להבין את משמעות שלום הבית, יש לעשות הבחנה ברורה בין תביעת שלום בית להסכם שלום בית, שאותם נציג בחלק הבא במאמר.

 

בין תביעת שלום בית להסכם שלום בית:

 

תחילה נציג מהי תביעת שלום בית. האחרונה, היא בעצם בקשה של אחד מבני הזוג, להקפיא את הליך הגירושין, על ידי הוראת בית הדין על תקופת ביניים, במהלכה בני הזוג ינסו לשקם את הקשר הזוגי ביניהם. רק כאשר תקופה זו לא צלחה, ימשיכו לבצע את הליך הגירושין. היתרון המרכזי בתביעה זו, הוא שלעיתים, הקפאת הגירושין אכן מניבה תוצאות טובות וחל שיפור ניכר ביחסיהם של בני הזוג ולמעשה, הליך הגירושין נמנע. ברור שכדי שהליך תביעת שלום הבית יניב תוצאות טובות, עליו להיות כנה ובעל רצון אמתי לשקם. מנגד, כאשר הצד השני לא מעוניין בהליך של שלום בית, רצונותיו הכנים של מגיש התביעה, לא ישפיעו על החלטתו להשתחרר מקשר הנישואין.

 

לצערנו, שמענו מספר לא מבוטל של פעמים, על זוגות שרוצים לנקום אחד בשני, מסיבות כאלו ואחרות. מכאן, שההליך לא יצליח, במידה ומטרותיו של אחד מבני הזוג, אינן לשקם את מערכת היחסים בעת הגשת התביעה, אלא להאריך את הליך הגירושין, לסרבלו ולהתיש את הצד שכנגד.

 

עם זאת, הסכם שלום הבית הינו הסדר, מעין חוזה, שבו הצדדים יפרטו על המגרעות בקשר הזוגי וכיצד יוכלו לשפר זאת, כדי להגיע לשביעות רצונו של בן זוגם, ומכאן, הגעה לאידיליה המתוארת כ"שלום בית". הסדר זה יכול לכלול כל העולה ברוחו של הזוג, לדוגמא: פגישות משותפות של בני הזוג, חלוקה בנטל הבית, יום קבוע לבילוי משותף עם הילדים או לבד וכדומה. כדי לתת להסכם זה תוקף משפטי מחייב, יכולים השניים להגיש את ההסכם לבית הדין הרבני או לבית משפט לענייני משפחה.

 

סיכום:

 

הסכם שלום בית, כאמור, נועד למטרה חיובית, בסופה ריפוי ושיקום מערכת זוגית, שפעריה נובעים מסכסוך ומחלוקות ברי תיקון. מצדו השני של המתרס, הסכם זה יכול להביא לסיבוך הליך הגירושין, כאשר בין השניים ישנם פערים שאינם ניתנים לגישור. לאור האמור לעיל, נמליץ: גם במידה ואתם עומדים מול הליך גירושין קשה וארוך, לא להתייאש – ולזכור כי טובתכם ורצונותיכם בהחלט חשובים, אך כדי לקצר את ההליך ו"להשתחרר" מהעבר, יש לפעול בדרך הנאותה ביותר, עליה יוכל להמליץ עורך דין מומחה בתחום המשפחה, תוך התרשמותו והתייחסותו למצבכם ומטרותיכם.

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה באפוטרופסות, גישור, גירושין, דיני ירושה ועוד...
מתמחה באזרחי, דיני בוררות, ביטוח לאומי, דיני מיסים ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: