כתבות | גירושין

מזונות זמניים - כל מה שחשוב לדעת

| מאת: עורך דין אפרת אביב

לאחר פרידה של בני זוג, יהיה על השניים, מלבד שינוי הסטטוס הזוגי, גם להסדיר מיד נושאים נלווים ולהבטיח קיום כלכלי סביר של השניים ושל ילדיהם המשותפים, במידה ויש כאלו. כך גם לגבי עניין המזונות, שהוא תשלום שלרוב מועבר על ידי האב (כחלק מחובתו ההלכתית) לאשתו ולילדיו. הנושאים הללו יעלו בפני הערכאה המשפטית הרלוונטית, בית הדין הרבני או בית הדין לענייני משפחה, אשר יקבלו החלטות בנושאים הללו. עד קבלת ההחלטה, יהיה ניתן לזכות בסעד זמני, כגון מזונות זמניים. 

במאמר זה נסקור: מהם מזונות, מהם מזונות אישה ומהם מזונות זמניים. כמו כן, נדגיש כי מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות ואין לראותו כתחליף לייעוץ על ידי עורך דין לענייני משפחה. 

מזונות: 
מזונות הינם תשלומים המועברים לאחר פרידת בני זוג וסיום חיים משותפים, על ידי הגבר לאשתו או לילדיהם המשותפים. מזונות ישולמו גם אם בני הזוג לא חיו יחדיו, אלא מספיקה ההכרה כי הגבר הוא אב הילדים ולכן תוטל עליו החובה לזון ולכלכל אותם. 

מזונות הינם מונח מההלכה היהודית בדבר חובתו של הגבר לפרנס את משפחתו. מוטלת עליו חובה לדאוג לילדיו וכן לאשתו, כפי שחתם על כך בכתובה. כמו כן, המשפט הישראלי מכיר בחובת המזונות ואף ביצע בה התאמות, כמתבקש מיציאת הנשים לשוק העבודה (לכן חובת המזונות נמשכת לתקופה ארוכה יותר מזו שהייתה נהוגה בעבר). 

יש לציין כי כיום, יש חובה כמעט מלאה על הגבר, לשלם מזונות לילדיו. מזונות ילדים מחולקים לשלוש קבוצות ותלויים בגיל הילדים. בגילאי 0-6, החובה המלאה הינה על האב, דבר שתואם את חזקת הגיל הרך, לפיה המשמורת תהיה בלעדית לאם בגילאים הללו. לאחר מכן, גילאי 6-15 מוגדרים כמזונות מדין צדקה ומתחייבים רק אם ההורה מסוגל לבצע את התשלומים הללו. 

ככלל, בגילאים אלו, מזונות יוטלו על האב לבדו, אם כי לאחרונה, בפסק דין תקדימי, נקבע כי הנטל יתחלק בין ההורים, במידה והילדים בגילאים הללו יהיו במשמורת משותפת וכאשר משכורתם של האב והאם לא שונות מאוד. בגילאי 15-18 יינתנו מזונות בערך מופחת של כשליש מהמזונות שנקבעו לפני כן. לאחר מכן, בשל הגיוס לצבא במדינתנו, ייתכן ויינתנו מזונות בתקופת הצבא, וזאת בהתאם ליכולתם הכלכלית של ההורים. 

לגבי מזונות אישה, יש לציין כי בשונה ממזונות ילדים, יינתנו מזונות אלו רק במקרים מסוימים. נרחיב על כך בהמשך. 

מזונות אישה: 
מזונות אישה ישולמו על ידי הגבר, בהתאם לדין ההלכה, בשל חובתו לזון לכלכל את אשתו, כאמור בכתובה שעליה חתם ביום חתונתם. מזונות אלו משולמים, מסיום חייהם המשותפים ועד מתן הגט, וזאת משום שהליך הגירושין הוא הליך ארוך. מטרת מזונות אלו היא להבטיח את שיקומה של האשה והכנתה לחיים שלאחר הסתמכותה על בעלה. לכן, מזונות אלו ייפסקו רק כאשר הייתה תלות כלכלית של האישה בגבר. לדוגמא,  אם הוא היה המפרנס היחיד והיא לא יצאה לשוק העבודה. תקופת התשלום אמורה להבטיח, שבזמן הזה היא תצא לשוק העבודה ותעמוד על רגליה. כמו כן, התשלום ייעשה מהסיבה שהיא עדיין נחשבת לאשתו של הגבר ועליו לכלכל אותה עד אשר יהיו גרושים. 

כל האמור נוגע לדין ההלכתי ולכן רלוונטי לבני זוג שנישאו כדת וכדין. זוגות אשר נישאו בנשואים אזרחיים, יוכלו לבחון ענייני מזונות אישה, בבית המשפט לענייני משפחה. שם, כחלק מהליך התרת הנישואין, יהיה ניתן לבחון מזונות משקמים. מזונות אלו מקבילים למזונות אישה ותכליתם זהה. בשונה ממזונות אישה, אין תאריך תפוגה למתן מזונות אלו (משום שאין גט) ולכן בית המשפט לענייני משפחה, יקבע את פרק הזמן למתן המזונות המשקמים. 

מזונות זמניים:
בעת הגשת בקשה למזונות אישה, שהם חלק מהליך גירושין, על האישה לדעת כי ההליך ייקח זמן ולכן תשלומי מזונות יבוצעו רק לאחר תקופה, דבר שלא מקיים את תכלית המזונות ויכול ליצור תקופת מחסור לאישה. לכן, קיים סעד זמני לתקופת הביניים, עוד לפני בחינת כלל הנסיבות וקבלת כלל האסמכתאות. זאת, על ידי הגשת בקשה למזונות זמניים, שכדאי שתעשה במקביל להגשת בקשת המזונות. במקרה כזה, על הבעל להגיב לבקשה תוך 10 ימים. לאחר מכן, הבקשה ותגובת הבעל, יועברו לצורך קבלת החלטה, שתימסר לצדדים תוך 40 ימים מיום הגשת הבקשה.     

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה בגירושין, חוזים, ייעוץ בינלאומי, ייעוץ שוטף ועוד...
מתמחה באפוטרופסות, אימוץ, אלימות, אזרחי ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: