כתבות | גירושין

הסכם גירושין

| מאת: עורך דין אפרת אביב

לאחרונה, קיימת עליה במספר הזוגות המתגרשים, זאת בשונה מהדור שקדם לנו. אז, היה משקל רב לחיי הנישואין ושמירתם. במאמר זה, נסקור כיצד מתבצע הליך הגירושין בישראל (בכפוף לדין דתי, בשונה ממדינות מתקדמות בעולם) וכן נציג את עילות הגירושין המובאות בהלכה היהודית, שהן הסיבות שבגינן מאפשרת ההלכה היהודית לסיים קשר נישואין.

 

מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות ואין לראותו כתחליף לייעוץ עם עורך דין לענייני משפחה.

 

הליך הגירושין בישראל:

 

הליך הגירושין בישראל הינו הליך פירוד של זוג הנישא כדת וכדין, כל דת על פי דרכה. בדומה להליך הנישואין, המוגדר כסמכות בלעדית של בית הדין הרבני, כך גם הליך הגירושין. זאת מכוח חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין) התשי"ג–1953 (להלן: "חוק שיפוט בתי דין רבניים"). הליך הגירושין בישראל בא לידי ביטוי במקרים שבהם בני זוג נשואים ירצו לסיים את קשר הנישואין ביניהם. אז, בני הזוג יפנו או אחד מהם יפנה לבית הדין הרבני, בהגשת תביעת הגירושין.

 

במקרה כזה, יחפש בית הדין הרבני – באמצעות טענות מבקש הגירושין, עילה לפיה ניתן "לגרש" בין השניים. נסביר – עילת גירושין, היא הסיבה שבגינה מאפשרת הדת לסיים את קשר הנישואין ועל כך נרחיב בהמשך. על מנת לתור אחר אותה עילה, ינהל בית הדין הרבני הליך הוכחות וישמע את טענות הצדדים בנוגע לכל עניין בהתאמה.

 

במידה ומדובר ברצון משותף של בני הזוג להתגרש, הרי שאז ההליך יסתיים בצורה מהירה יותר, שכן כל מה שעל בני הזוג לעשות במקרה כזה, הוא לערוך הסכם גירושין. במסגרת הסכם הגירושין יסכימו בני הזוג הן על הגירושין לגופם והן על נושאים נוספים שנוגעים לדרך החיים המשותפת שלהם. לדוגמא – הסדרת משמורת הילדים, מזונות ילדים, חלוקת הרכוש המשותף ועוד. את הסכם הגירושין יש להגיש לאישור בית הדין הרבני, שככלל, לא יערים קשיים.

 

בהתאמה, יש לציין כי בן הזוג שאינו מעוניין בגירושין, יכול להגיש בקשה מטעמו לביצוע שלום בית. הדבר יתקבל בשיקול דעתו של בית הדין הרבני. יש להדגיש כי בית הדין הרבני לא ממהר לגרש בין שניים כאשר אין סיבה מוצדקת לעשות כן, על פי תפיסתו. ראשית, יבקש מהשניים לבצע הליך שלום בית. זהו הליך שבו בני הזוג יכתבו חוזה התואם את הפערים הספציפיים ביניהם במערכת היחסים הקיימת וימצאו דרך לתקנם. זהו בעצם הסכם שלום בית. לא תמיד נעשה בו שימוש, שכן לא תמיד בני זוג מבקשים לפנות לשלום בית וכן לא תמיד בית הדין מתיר עריכת שלום בית (במידה ומוכח שמדובר בתביעה חסרת תום לב).

 

עילות גירושין על פי ההלכה: כאמור, ההלכה היהודית מחייבת סיבה מנויה בדת, על מנת לסיים קשר נישואין בין שניים. אלו עילות הגירושין:

 

מומים ומחלות – מדובר בעילה שבה אחד מהצדדים מסתיר מחלה או מום שקיים לו. בן הזוג האחר יוכל להשתמש בעילה זו, אם נישא ולא ידע או לא יכול היה לדעת על אותו מום ומחלה.

 

עקרות – מדובר בעילה הניתנת רק כאשר בני הזוג ניסו להביא ילדים לעולם מעל 10 שנים. אחרת, גם אם קיימת הוכחה רפואית כי אחד מהצדדים עקר, לא חייב שתתקיים אותה עילה.

 

עילת הבגידה – מדובר בעילה הפועלת כנגד האישה בלבד. מדובר ביחסים אינטימיים שמקיימת אישה עם גבר שאינו בעלה. במקרה כזה, אסורה תהיה האישה "לבעלה ולבועלה", כלומר, בית הדין הרבני יתיר את נישואיה עם בעלה ויאסור בעתיד, במידת הצורך, את רצונה להינשא לגבר עמו בגדה.

 

מעשה כיעור – מעשה כיעור הינו מעשה שאישה צנועה לא תעשה. גם כאן, מדובר בעילה הפועלת כנגד האישה. אין מדובר על יחסים אינטימיים מוכחים, אלא על יחסים לכאורה בין אישה לגבר זר. לדוגמא – ישיבה עם גבר זר בבית קפה, יכולה לעיתים להוות מעשה כיעור, לפי ההלכה.

 

אי קיום יחסי מין – מדובר בעילה חריגה, המתקיימת לעיתים רחוקות, בעיקר כאשר קיימת מחלה או הגבלה שלא מאפשרת קיום יחסי מין, שמתחייבים לקיום מצוות פרו הרבו. לכן, עילה זו תשמש לרוב במקרים של אימפוטנציה.

 

סיכום:

 

הסכם גירושין בישראל הינו הליך סבוך המחייב ליווי של איש מקצוע, כלומר עורך דין לענייני משפחה. זאת, בשל הערכאה הייחודית שבה מוגשות בקשות שכאלה וכן ההליכים הנגזרים מההליך המרכזי, הנלווים לגירושין, כמו: מזונות, משמורת ילדים, חלוקת רכוש ועוד.

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה באימוץ, אזרחי, ביטוח לאומי, גירושין ועוד...
מתמחה באפוטרופסות, אזרחי, גירושין, דיני עבודה ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: