כתבות | מקרקעין

הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל - מה זה אומר לגבי שוק הנדל"ן?

| מאת: עורך דין כרמית כרמלה מדאני

מילים רבות כבר נכתבו ונאמרו על הרפורמה החדשה במינהל מקרקעי ישראל וחרף זאת נראה, כי לא הכל נהיר וברור בנושא וכן, נראה כי זו תמשיך ללוות אותנו עוד זמן רב. במאמר שלפנינו אנסה לסקור את העמדות השונות שהתעוררו בקשר עם הרפורמה ואת השפעתה, על כל אחד ואחת מאיתנו.

 

  משמעות הרפורמה עבורנו, האזרחים

 

החידוש הראשון והחשוב ביותר שמביאה הרפורמה הוא העברת נכסים, שהיו עד כה ברשות המדינה (המחכירה), והוחכרו לקונים (לחוכרים) לתקופה של כמה עשרות שנים, לבעלות הקונים לצמיתות. הנכסים הללו ירשמו בלשכת רישום המקרקעין (בטאבו) על שמם של הקונים - כבעלים ויחשבו כרכושם הפרטי לכל דבר ועניין (כבעלי זכות קניינית).

 

לצד היתרון שבחידוש הנ"ל, המרת זכויות החכירה בזכויות בעלות, כאמור לעיל, קיים חשש, כי בעלי הון ו/או גורמים כאלה ואחרים, לרבות גורמים עוינים לישראל ישתלטו על אדמות מדינה, אדמות שעד כה היו בבעלות המדינה.

 

המצדדים ברפורמה גורסים, כי זו תחסוך לאזרח, בעל זכות במקרקעין, רוכש פוטנציאלי או יזם, זמן רב, משום שהיא תחסוך שלבים ביורוקרטים רבים הקיימים כיום, בהליכים שונים (כגון: בהליכים של שינוי ייעוד הקרקע והגשת בקשה להרחבת הבית - הליכים, אשר דרשו בעבר אישור של מינהל מקרקעי ישראל לביצועם, אישור אשר הוצאתו על ידי המינהל, ארכה זמן רב).

 

הרפורמה חותרת לשינוי המצב הנ"ל לחלוטין, כך שהמינהל לדוגמא, יחדל לעסוק בענייני הוצאת אישורי תכנון ובנייה, ואילו הללו יונפקו על ידי הרשות המקומית, שבאזורה נמצאים המקרקעין, נשוא האישור המבוקש, דבר אשר צפוי להקל משמעותית על כל אחד ואחת מאיתנו, בעת ביצוע פעילויות מעין אלה. מאידך, העברת הטיפול, בנושא הנפקת אישורי התכנון והבניה, לרשות המקומית, עשוי להגדיל את העומס בועדות התכנון והבנייה שברשות המקומית הרלוונטית, כאמור, ולהימשך זמן רב, וכן קיים חשש כי העברת סמכויות אל הוועדות המקומיות לתכנון ולבנייה, שהואשמו לא אחת בפוליטיזציה ובייצוג האינטרסים של ראשי הרשויות המקומיות, תקל על מאן דהו כזה או אחר העוסק בתחום הנדל"ן לקדם את תוכניותיהם.  

 

משמעות הרפורמה עבור שוק הנדל"ן בישראל

 

גם שוק הנדל"ן עצמו, ברמת המאקרו, יושפע רבות מהרפורמה החדשה.

אחד מהדברים שהרפורמה מעודדת הוא: ניצול מקסימאלי של הקרקעות שיהפכו לרכוש פרטי. עד כה, המינהל לא השקיע את מירב מרצו, בנושא הכשרה, פיתוח וניצול אופטימאלי ומקסימאלי של קרקעות המדינה, מה שגרם לבזבוז משאבי קרקע רבים ול - \'אובדן\' שטחים שלא נוצלו כראוי.

הרפורמה כיום, בעצם מעודדת את האזרחים, להכשיר ולנצל את מלוא זכויות הקרקע שבבעלותם, דבר אשר יביא לידי פיתוח והכשרה של קרקעות נוספות.

בנוסף, רשות המקרקעין החדשה, שתוקם במסגרת הרפורמה, תדאג להגדיל את הדרכים בהן יוקצו הקרקעות לתושבים. כל אלו ביחד צפויים להביא למצב של עלייה בהיצע הקרקעות, ירידה במחירי הקרקע והדירות עצמן - מה שעל-פי מתכנני המהלך, גם יתרום לצמיחה במשק.

 

עם זאת, לא מן הנמנע שמצב זה יביא למכירת קרקעות לכל המרבה במחיר, מה שעלול לגרום למצב של ריכוזיות ותפיסת רוב הקרקעות על ידי מספר מועט של בעלי הון, חברות נדל"ן וכדומה, ולפגיעה ביתר שכבות האוכלוסייה. אותם רוכשי קרקעות ינסו קרוב לוודאי גם למקסם את רווחיהם, כך שספק אם אותן קרקעות ינוצלו לצרכי הציבור (למשל: מגורים לזוגות צעירים, בנייה ייעודית להשכרה, שטחים ציבוריים ועוד). החשש של מבקרי הרפורמה הוא, שהרוכשים ינצלו את הקרקע עבור בניית מגדלי יוקרה, לדוגמא, וכך הקרקעות יהפכו בלתי מושגות, עבור רוב מכריע באוכלוסיה.

 

מתכנני הרפורמה מדגישים, כי הקרקעות לא יימסרו לכל דורש כך סתם, וכי שטח הקרקעות הנכללות ברפורמה מהווה 1% בלבד מסך כל השטחים שנמצאים בבעלות המדינה או בבעלות הקרן הקיימת לישראל. שטחים פתוחים, חקלאיים או כאלה המוגדרים כחלק מהסביבה, לא נכללים ברפורמה.

 

השטחים שכן יימסרו לתושבים מחולקים, לפי הסכום שיידרש האזרח לשלם, כדי להעביר את הקרקע לבעלותו. אנשים המתגוררים באזורי עדיפות לאומית, בעלי מגרשים שאינם גדולים יותר מרבע דונם, בעלי קרקע בבנייה רוויה או קרקע שהוקצתה לבנייה נמוכה, לא יצטרכו לשלם דבר. במגרשים, מעל רבע דונם או כאלה שלא מוקצים למגורים, כמו למשל שטחי מסחר, התשלום יתבצע, לפי מדרגות מסוימות, עליהן החליטה הממשלה מבעוד מועד.

  הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל כוללת בתוכה עוד אלמנטים ורעיונות רבים שהעיסוק בהם לכשעצמו עשוי להתארך זמן רב. נתקלתם בבעיה בנושא? צריכים ייעוץ בנושא נדל"ן? אתם מוזמנים לפנות לעו"ד כרמית כרמלה מדאני ולקבוע שיחת ייעוץ.

 

מקור: http://www.ccm-lawoffice.com/page.asp?id=40

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה באזרחי, גישור, גירושין, דיני חברות ועוד...
מתמחה בדיני חברות, יישוב מחלוקות, ייצוג חברות, מקרקעין ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: