כתבות | גישור

מה חשוב לדעת על גישור גירושין?

| מאת: עורך דין אפרת אביב

המציאות לעיתים מביאה בני זוג שהקימו יחדיו בית משותף והקימו משפחה לתפארת – להתגרש. כאשר בני זוג בוחרים להתגרש, הדבר נובע מסיבות רבות. לעיתים הדבר נגרם בשל סיבות אישיות, לעיתים בשל סיבות כלכליות. לעיתים – בני זוג מגיעים לסיטואציה שבה לאחר שנים רבות יחדיו, כל אחד רוצה לפנות לאפיק אחר. עם זאת, כעורכי דין לגירושין, אנו יכולים לציין בכאב, כי הליך גירושין הוא הליך מאוד מורכב. הוא מורכב גם משום שהוא קשה רגשית לבני הזוג, גם בגלל האלמנטים הכלכליים שנלווים אליו, וגם בשל ההשפעה הישירה שיש להליך גירושין, על הילדים המשותפים.

עם זאת, הליך גירושין, על מורכבותו, יכול להיות הליך קל ויעיל יותר. כיצד? באמצעות הגעה להסכם גירושין יעיל ומהיר. כיצד ניתן לעשות זאת? באמצעות הליך גישור גירושין. במאמר זה, נסביר מהו הליך גישור גירושין, לרבות היתרונות והחסרונות שלו. כמו כן, נסביר מהו הליך גישור וולונטרי, לעומת הליך גישור שמחויב כיום מבחינה חוקית, בכל פתיחה של הליך משפטי בתחום המשפחה. כל זאת נעשה ונכתב, לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם, הגולשות והגולשים.


נעיר כי המאמר שלהלן הוא מאמר כללי, ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי.

מהו הליך גירושין?
למעשה, הליך גירושין הוא הליך שמורכב מכמה הליכים משניים. קודם כל, בני זוג שמבקשים להתגרש, צריכים להתגרש בבית הדין הרבני. בד בבד, על בני הזוג, להסדיר גם את סוגיית משמורת הילדים ומזונות הילדים (במידה ויש להם ילדים משותפים). כמו כן, זוגות שמבקשים להתגרש, צריכים להסדיר את סוגיית הרכוש המשותף שלהם. בני זוג יכולים לנהל הליך משפטי בשתי ערכאות משפטיות (בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה), אך יכולים גם לפעול להסדרה באמצעות הסכם גירושין, שיהיה התוצאה של הליך גישור. על כך, בחלק הבא.

הליך יישוב סכסוך:
כיום, החוק בישראל מורה לצדדים בסכסוך משפחה, לפנות לפגישת מהו"ת, כלומר – הליך גישור, בטרם מוגשת תובענה. החוק קובע כי בטרם תוגש תביעה בתחום המשפחה, לרבות – תביעת גירושין, משמורת, מזונות, יש לפנות בתביעה ליישוב סכסוך. לאחר מכן, בני הזוג או הצדדים, מופנים להליך גישור, שבמסגרתו נערכת בחינה, האם יש מקום ליישב את הסכסוך בהסכמה. במידה והצדדים לא מגיעים לידי הסכמה ופשרה, הרי שאז קיימת תקופת ביניים, שבמסגרתה ניתן להגיש תביעה משפטית. מעבר לכך, כדאי מאוד להיעזר בעורך דין משפחה בנושא, בטרם מתחילים בהליכים משפטיים.

גישור וולונטרי:
להבדיל מהליך של יישוב סכסוך, שכאמור מחויב חוקית, כיום, ישנם בני זוגות רבים, אשר בוחרים מראש לפנות להליך גישור, בין אם בהסכמה על מגשר גירושין בעל ניסיון, ובין אם בעזרת באי כוחם שאמונים על פניה למגשר גירושין בעל ניסיון. אך הליך גישור מסוג זה הוא הליך התנדבותי, כלומר – בני הזוג בוחרים לפנות להליך הגישור. הם אלה אשר בוחרים את המגשר, והם אלה אשר מנסחים את הסכם הגישור עם המגשר גירושין. גם האופציה הזו שכיחה מאוד בשנים האחרונות, בתחום דיני המשפחה.

יתרונות וחסרונות בגישור:
להליך גישור יש מספר יתרונות, שלדעתנו עולים על החסרונות. היתרונות באים לידי ביטוי בנושאים הבאים: הליך גישור הוא הליך קל יותר רגשית. הוא לא כולל חקירות נגדיות פולשניות או תביעות עם מלל שיש בו כדי להעליב. כמו כן, הליך גישור הוא הליך שנשלט על ידי בני הזוג, ולא על ידי שופט שהוא צד שלישי. הליך גישור, הוא גם הליך נעים יותר. בני זוג מנהלים הידברות ישירה באמצעות מגשר גירושין, או לעיתים בעזרת באי כוחם. כך שזהו הליך פורמאלי פחות מאשר הליך משפטי. כמו כן, הליך גישור, הוא הליך זול יותר מאשר הליך משפטי, וכן הוא הליך קצר בהרבה מהליך משפטי, שמתנהל מתחילתו ועד סופו.

החיסרון שאנו יכולים להצביע עליו הוא עצם מהותו של הגישור, שמחייב פשרה. כלומר, הגישור מחייב את הצדדים להתפשר בשלב מסוים ובנושאים מסוימים. זאת, להבדיל מהכרעה משפטית, שבמסגרתה ישנה הכרעה שבה צד אחד זוכה, והשני מפסיד.

לסיכום:
במאמר זה, הסברנו מהו בעצם הליך גישור. הסברנו מה ההבדל בין הליך של יישוב סכסוך שמחויב היום על פי החוק, לבין גישור שבו בוחרים בני זוג, על מנת לפתור את המחלוקת ביניהם בכל הנוגע לגירושין. כמו כן, הבהרנו לכן/ם, הקוראות והקוראים, מהו הדין באשר לגירושין בישראל. אנו מבקשים לחתום את המאמר בהמלצה אחת, והיא להיעזר בעורך דין גירושין בעל ניסיון, בעת הצורך.

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה באפוטרופסות, אימוץ, אלימות, גישור ועוד...
מתמחה באלימות, אזרחי, גישור, דיני עבודה ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: