עובד זר בתחום הסיעוד

| מאת: עורך דין טל

עובדים זרים או מהגרי עבודה הינם אנשים אשר עוזבים את ארץ אזרחותם ועוברים למדינה אחרת על מנת לעבוד ובכך לשלוח כסף למשפחתם שנשארה קרוב לוודאי בארץ המוצא. בישראל ישנם עובדים זרים רבים אשר מגיעים לעבוד במספר תחומים עיקריים כמו סיעוד, חקלאות, בניין ועוד, זאת מכיוון שישראלים בישראל אינם מעוניינים לעבוד בתחומים אלה.

 

חוק הכניסה לישראל, התשי"ב- 1952, קובע כי כניסה לגבולות הארץ נעשית בהתאם לאשרת הכניסה אשר ניתנת על ידי שר הפנים ומקנה זכות לשהות בתחומי המדינה למשך תקופה מוגדרת, ונעשית בדרך גלויה של תחנת גבול. סוגי האשרות השונים מאפשרים שהות של מספר ימים ועד שלוש שנים ועוד. לשר הפנים הסמות להאריך את אשרות הביקור ואת הרישיון לישיבה ארעית. החוק מאפשר הסדרה, פיקוח ובקרה על הנכנסים לישראל.

 

חוק עובדים זרים, התשנ"א- 1991 , הינו דין ספציפי בישראל לגבי עובדים זרים. זהו הסדר נוסף ונפרד המגדיר את תנאי הזכאות להעסקת עובדים זרים, את דרכי קבלת ההיתר להעסקתם ואת חובותיו של המעסיק כלפי העובד הזר וכלפי המדינה. תכליתו של החוק הינו לשמור על כלכלת מדינת ישראל ועל מקומות עבודה לאזרחי ישראל וכמו כן, לשמור על זכויותיהם של העובדים הזרים, למנוע ניצול של אוכלוסיה זו שאינה בקיאה בחוקי המדינה ובשפה העברית. על מנת להעסיק עובד זר, על המעסיק לקבל רישיון לאישור העסקת העובד, אשר ינתן בהתאם לסעיף 3י"ג לחוק עובדים זרים. אישור זה יינתן על ידי משרד הפנים בהתאם לצורך המדינה בתחום התעסוקה.

 

על מנת לקבל רישיון העסקה בתחום הסיעוד לעובדים זרים, יש צורך להתחיל הליך באמצעות פנייה ללשכת כוח אדם מיוחדת אשר תפקידה לעסוק בתיווך בין העבודים הזרים בתחום הסיעוד לבין ישראלים הזקוקים לשירותים אלו. לשכות אלו פועלות בהתאם לרישיון מטעם משרד הפנים ופרטים עליהן ניתן למצוא באתר משרד הפנים. סעיף 1יב(ד) לחוק עובדים זרים קובע כי אדם אשר זכאי לסיוע סיעודי יכול לבקש היתר להעסקת עובד זר בתחום הסיעוד.

 

"נוהל הטיפול בבקשה לקבלת היתר חדש או הארכת היתר להעסקת עובד זר בענף הסיעוד" עוסק בהגדרת התנאים הבסיסיים לקבלת היתר להעסקת עובד זר בענף הסיעוד ואת אופן הטיפול בבקשות להיתר חדש ולהארכת היתר קיים. הנוהל קובע כי היתר העסקת עובד זר ינתן רק במקרים בהם אדם נזקק לסיוע ולטיפול במשך רוב שעות היום, על כן אין להעסיק עובד זר בתחום הסיעוד במשרה חלקית.

 

כאשר משרד הפנים מאשר העסקת העובד הזר, לעובד הזר ניתנת ויזת עבודה הנקראת ב\1, אשר מאפשרת לו חוקית לעבוד בישראל בצמוד למעסיק הקבוע מראש, כאמור, עובד זר המועסק בישראל, יכול להיות מועסק רק אצל מעסיקו. יש לציין כי העובד הזר אינו כבול לאותו המעסיק ורשאי למצוא לעצמו עבודה אצל מעסיק אחר.

 

העסקת עובד זר סיעודי מצריך מספר תנאים וחובות רבים. על המעסיק לדאוג לרישיונות עבודה מתאימים, לשכר ומגורים הולמים, תשלומי הבראה, ימי מנוחה ועוד. כך שהעסקת עובד זר סיעודי מצריך ידע משפטי ולכן מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בתחום ההגירה והמעמד בישראל.

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה באלימות, אפוטרופסות, גירושין, דיני עבודה ועוד...
מתמחה בדיני בוררות, ביטוח לאומי, גישור, דיני רשויות מקומיות ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: