כתבות | פלילי

עיכוב הליכים פליליים

| מאת: עורך דין נוגה ויזל

עיכוב הליכים פליליים

עיכוב הליכים פליליים נעשה תחת הסמכות של היועץ המשפטי לממשלה, כל עוד בית המשפט לא נתן את הכרעת הדין. עיכוב הליכים פליליים משמש למעשה לסגירת התיק לאחר שהוגש כתב אישום, כאשר רוב העיכובים של הליכים פליליים נערכים כבר בתחילת המשפט. מבחינה משפטית, עיכוב הליכים פליליים מפסיק בעצם את כל ההליכים הפליליים נגד הנאשם עד להודעה חדשה מצד היועץ המשפטי לממשלה. היות ואין חוק המסדיר עיכוב הליכים פליליים, העיכוב נתון כולו לשיקול דעתו של היועץ המשפטי לממשלה.

 

כיצד נערך עיכוב הליכים פליליים?

בקשה לעיכוב הליכים פליליים מוגשת באמצעות התובע שהגיש את כתב האישום. במקרה כזה, על עורך דינו של הנאשם לשכנע את התובע שיש צורך בעיכוב הליכים פליליים בתיק.לאחר שהתובע השתכנע, עליו לכתוב את המלצתו לעיכוב הליכים פליליים ולשלוח לפרקליטות המדינה. לאחר שההמלצה הגיעה לפרקליטות, עליה לעבור תחת עינו של פרקליט נוסף אשר מעביר את המלצתו ליועץ המשפטי אשר מקבל את ההחלטה הסופית בעניין עיכוב ההליך הפלילי.

 

מהם השיקולים המשפיעים על ההחלטה לעכב את ההליך הפלילי?

מספר שיקולים מרכזיים משפיעים על ההחלטה לגבי עיכוב הליכים פליליים, בראשם שיקולים הקשורים לנסיבות אישיות כגון מצב רפואי, מצוקה כלכלית או גיל הנאשם ( צעיר מאוד או מבוגר מאוד). גם העדר עניין לציבור מהווה שיקול לביטול הליכים פליליים, במעמד שבו העונש כבר ניתן, לדוגמא כאשר קורבן העבירה הינו בן משפחתו של הנאשם. העדר ראיות גם כן יכול להוות שיקול לעיכוב הליכים פליליים. שיקול נוסף הוא השיקול הבירוקראטי, היינו חוסר התקדמות בתיק, במקרים שבו המשפט נגרר ואינו מתקדם, עיכוב הליכים פליליים מהווה הפיתרון היעיל ביותר.

 

מתי מתחדש ההליך הפלילי בעקבות עיכוב הליכים?

לאחר קבלת ההודעה בדבר עיכוב ההליכים הפליליים, בית המשפט מצווה להפסיק את ההליכים בהתאם להוראות סעיף 231 (א) לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב-1982). מרגע זה ואילך מתחיל פרק זמן מוגבל, אשר במהלכו יכול היועץ המשפטי לממשלה לחדש את ההליכים הפליליים בהודעה כתובה לבית המשפט. פרק הזמן לחידוש ההליכים תלוי בחומרת העבירה הפלילית בה הואשם הנאשם.כלומר, עיכוב הליך פלילי בעבירה מסוג "פשע" ניתן לחדש במהלך פרק זמן של 5 שנים מיום עיכוב ההליכים הפליליים. כאשר מדובר בעבירה מסוג "עוון" ניתן לחדש את ההליכים במהלך שנה אחת בלבד מיום עיכוב ההליך הפלילי. חשוב לציין כי הליך פלילי אשר עוכב פעמיים לא ניתן לחדש כלל. כמו כן, על פי רוב, עיכוב הליך פלילי מהווה למעשה את סיום התיק ללא הכרעה שיפוטית וללא תוצאות פוגעניות כלפי הנאשם, וחידוש הליכים פליליים הינו נדיר יחסית.

 

ללא ספק, עיכוב הליכים פליליים הינו הליך משפטי בעל חשיבות מכרעת, אשר יכול להשפיע באופן משמעותי על התפתחות המשפט. היות ומדובר בערכאה משפטית חריגה, השונה מערעור למשל, התמצאות מקצועית בהליך הינו הכרחית לשם השגת התוצאות הרצויות. יתרה מזאת, השיקולים המשפיעים על החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה הינם רבים ולכן חשוב מאוד לבחון עם עורך הדין את האפשרות של עיכוב הליכים פליליים ואת התועלת שיכולה לצמוח מהליך זה.

 

היועץ המשפטי לממשלה רשאי להתנות את עיכוב ההליכים הפליליים במשפט בתנאים שונים כמו למשל הבעת חרטה מצד הנאשם, התערבות טיפולית, פיקוח שירות מבחן, ביצוע שירות לתועלת הציבור, תשלום כופר ועוד. בקשה לעיכוב הליכים פליליים מוגשת לעיתים גם בשם הקורבן, כמו במקרה של אלימות במשפחה. במקרים בהם האישה מוכה על ידי בעלה ומוגש כתב אישום כנגד הבעל, יכולה האישה לבקש עיכוב הליכים משפטיים עקב חוסר עניין לציבור.

 

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו\'/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה באלימות, דיני תעבורה, חקירות פרטיות, עבירות מין ועוד...
מתמחה בדיני צבא, פלילי ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: