כתבות | כונס נכסים

כינוס נכסים - כדאי לדעת

| מאת: עורך דין אפרת אביב

החיים יותר חזקים מהכול. בתקופה מסוימת, אדם יכול להתפרנס בכבוד, לעבוד, וליהנות מחייו. אך לעיתים, תזוזה קלה בשגרת החיים, כגון – מחלה, או החלטה עסקית כושלת, או גירושין, יכולים להוביל לצערנו לקושי כלכלי, ולעיתים עד כדי פשיטת רגל. במקרים מסוימים, כאשר אדם נקלע לקושי כלכלי, הוא עשוי למצוא את עצמו חייב כספים רבים לנושים רבים. במקרים כאלו, אף עשויה להיווצר סיטואציה שבה ימונה לאותו אדם המצוי בקושי כלכלי, כונס נכסים.

 

תפקידו של האחרון, יהיה להבטיח את החזר החובות, ואף ניהול כספיו של אותו חייב, וזאת לשם הבטחת החזר כספי ולו חלקי, במקרים מסוימים.

 

אך מהו כינוס נכסים, ומה הדין בעניינים אלו העוסקים בחובות וכיו"ב? כמו כן, מה ההבדל בין כונס נכסים לתופס נכסים? על כך, במאמר שלהלן, שאותו חיברנו לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם, הגולשות והגולשים.

 

מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות ואין לראותו כתחליף לייעוץ עם עורך דין.

 

כונס נכסים - דין ומעשה:

 

כינוס נכסים, הוא סיטואציה שבמסגרתה אדם זר, או אם נרצה – צד שלישי, מתמנה לשמש כמי שממונה על נכסים של אדם בעל חובות לצדדים שלישיים. למעשה, מדובר באדם שלא יכול להחזיר את חובותיו. ככלל, כינוס נכסים משמש בתור סנקציה נגד חייב שיש נגדו תיקי הוצאה לפועל, או אדם שהוכרז בתור פושט רגל, כלומר – אדם שלא יכול להשיב את חובותיו. אף יותר מכך, כינוס נכסים יכול גם לשמש בתור סעד שמתבקש נגד אדם מסוים, במסגרת הליך אזרחי, כלומר – בתור סעד זמני שמתבקש נגד צד להליך אזרחי (למשל, מינוי של כונס נכסים לנכס מגורים, לשם הבטחת המצב הקיים עד לסיום ההליך המשפטי–האזרחי).

 

כינוס נכסים - כיצד הוא בא לידי ביטוי?

 

כאמור, כינוס נכסים, הוא סיטואציה שבמסגרתה אדם שלישי מתמנה לשמש בתור מנהל נכסים של אדם מסוים, שלא מצליח לפרוע את חובותיו. ככלל, כונס הנכסים מתמנה לשם הבטחת נכסים או הבטחת חובות, בהתאם לתקנה 387 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד–1984. כמו כן, כונס נכסים יכול להתמנות בהסכמה. למשל – במקרה של בני זוג, שמצויים במחלוקת ומבקשים למכור דירת מגורים, אך ללא הצלחה. במקרים כאלו, שבהם מוגשת תביעה לפירוק שיתוף, הרי שבית המשפט יכול למנות כונס נכסים, לשם מכירת הדירה. זאת ועוד, כונס נכסים יכול להתמנות או במסגרת הליך של פשיטת רגל נגד חייב, או במסגרת החלטה של רשם הוצאה לפועל.

 

בכל אותם מקרים, כונס הנכסים מתמנה למטרה ספציפית, דהיינו – כדי להבטיח החזר של חובות. לכונס הנכסים יש סמכויות לתפוס נכסים, לחקור חייב, וכן לפרוע חובות בשם החייב, במקרים מסוימים. עם זאת, חשוב להעיר שלכונס נכסים יש גם אחריות רבה, לפעול בנאמנות, וכן לשמש בתור קצין בית המשפט. במקרים של ספק, על כונס הנכסים לפנות לבית המשפט, בבקשה למתן הוראות.

 

ללמדנו, כי כינוס נכסים הוא תפקיד בעל חשיבות רבה, הואיל והכונס נכסים משמש כסוג של זרוע ארוכה של בית המשפט או כל בעל תפקיד שיפוטי.

 

שכרו של כונס הנכסים:

 

ככלל שכרו של כונס הנכסים נפסק על ידי בית המשפט, בין אם מדובר בהליך של פשיטת רגל או במסגרת מינויים אחרים. כמו כן, שכרו של הכונס יכול להיגזר ממכירת נכס, כמו במקרים של כינוס נכסים במסגרת תביעה לפירוק שיתוף בין בני זוג, וכיו"ב.

 

תופס נכסים:

 

מונח נוסף שכדאי להכיר בו, הינו תופס הנכסים. האחרון, להבדיל מכונס נכסים, משמש בתור שליח של בית המשפט, לעניין תפיסה של נכס מסוים. סמכותו של תופס הנכסים, היא להבטיח השגחה על נכסים, עד הכרעה בסטטוס המשפטי הרלוונטי. בוודאי שסמכויותיו מצומצמות בהרבה מסמכויותיו של כונס הנכסים.

 

לסיכום:

 

כונס נכסים הוא שם כולל למספר רב של הליכים, שבמסגרתם מתמנה אדם שלישי לנהל נכס מסוים או את כלל נכסיו של אדם מסוים שלא יכול לפרוע את חובותיו. אף יותר מכך, כונס נכסים הוא אדם שמשמש בתור קצין בית המשפט, ולכן הוא חייב בחובת נאמנות מיוחדת. כינוס נכסים הוא בעצם הליך שיכול לבוא לידי ביטוי במספר מגוון של נושאים. מכאן, שבמאמר זה, סקרנו את המונח אך ורק באופן כללי.

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה באפוטרופסות, אגודות שיתופיות, אזרחי, ביטוח לאומי ועוד...
מתמחה באפוטרופסות, גירושין, דיני עבודה, דיני ירושה ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: