כתבות | גירושין

איך מתגרשים בהסכמה

| מאת: עורך דין אפרת אביב

בתור עורכי דין לגירושין, אנו נתקלים בבני זוג רבים המקיימים הליך גירושין ארוך, מייגע ויקר, אף על פי שניתן היה, לא אחת, לסיים את הליך הגירושין במהירות ובקלות, באמצעות עריכת הסכם גירושין שיהיה לטובת שני הצדדים. במאמר שלהלן נסביר מהו הסכם גירושין, מה חשוב לדעת על הסכם גירושין ואילו נושאים יש להסדיר במסגרתו והכל לנוחיותכן/ם הגולשים והגולשות, כדלקמן:

מהו הסכם גירושין?
הסכם גירושין הוא הסכם אשר נערך בין בני זוג המבקשים להתגרש. תכליתו ותפקידו להסדיר את האופן שבו הם יתגרשו, על כלל ההיבטים הנדרשים במסגרת גירושין, כמו: עצם הגירושין, סוגיית משמורת הילדים ושיעור הסדרי הראיה וכן סוגיית המזונות וחלוקת הרכוש המשותף של בני הזוג. הסכם גירושין הוא הסכם בכתב ובני הזוג יכולים לערוך אותו יחדיו ללא כל סיוע, אך הם יכולים גם לערוך אותו בסיוע של עורך דין גירושין או עורכי דין משפחה. כמו כן, בני הזוג יכולים לערוך אותו בעזרתו של מגשר גירושין מיומן. יובהר כי הסכם גירושין, כמו כל הסכם רגיל הנעשה בין שני צדדים, אמור לשקף את הסיכון של כל אחד מהצדדים ואת הסיכויים של כל אחד מהצדדים. כמו בכל הסכם, גם בהסכם גירושין כל אחד מהצדדים מוותר בנקודות מסוימות, כדי לזכות בנקודות אחרות. 

במסגרת הליך גירושין, יש להבחין בין מספר הליכים: את תביעת הגירושין יש להגיש לבית הדין הרבני, שהוא הגורם המוסמך בלעדית לעסוק בענייני גירושין ונישואין בארץ. במקביל, את שאר נושאי הגירושין ניתן לנהל בבית המשפט לענייני משפחה ובנסיבות מסוימות גם בבית הדין הרבני (כאמור - ענייני רכוש, משמורת ילדים ומזונות). חשוב להדגיש כי את הסכם גירושין צריך לאשר בפני ערכאה משפטית. 

אלו נושאים כדאי לכלול במסגרת הסכם גירושין?

לרוב, הסכם גירושין כולל מספר רב של היבטים הנוגעים ישירות למתכונת הזוגית של בני הזוג. לכן, יש נושאים שכדאי להתייחס אליהם במסגרת הסכם הגירושין. הבה נסקור את עיקרם:

ענייני משמורת ילדים 
- בעת גירושין, במידה ולבני הזוג יש ילדים משותפים, אזי עליהם להכריע מי מהם ישמש בתור הורה משמורן, כלומר - ההורה הנושא באחריות לגידול השוטף של הילדים ולעומת זאת, כיצד ייראו הסדרי הראיה של בן הזוג השני. כלומר, באילו ימים ישהה עם ילדיו. לחלופין, הורים יכולים לבחור לקיים משמורת משותפת, שבמסגרתה שניהם נושאים באחריות המשותפת לגידול השוטף של הילדים. לכן, סוגיית המשמורת היא סוגיה שיש להסדיר במסגרת הסכם הגירושין.

חלוקת הרכוש המשותף
 - בני זוג המבקשים להתגרש, צריכים לערוך את חלוקת הרכוש המשותף שאותו צברו במהלך חייהם המשותפים, בין אם מדובר בדירות מגורים, רכבים ועוד מגוון סוגי רכוש. לעיתים מחלוקות על ענייני רכוש מובילות להליכים משפטיים מורכבים ולכן סוגיית הרכוש היא סוגיה נוספת שמומלץ מאוד להסדיר במסגרת הסכם. 

גובה דמי המזונות
 - כידוע, החובה לשאת במזונות לטובת ילדיו מוטלת על האב, בהתאם לדין הדתי-אישי שחל עליו. לכן, במסגרת הסכם גירושין כדאי להסדיר את גובה המזונות שבהם יחויב האב בכל חודש וכל זאת על מנת להימנע ממחלוקות משפטיות קשות ויקרות בהמשך. 

האופן שבו בני הזוג יתגרשו
 - ככלל, הסכם הגירושין יכלול גם הסכמה על ידי שני בני הזוג להתגרש בבית הדין הרבני. אך חשוב במסגרת הסכם הגירושין, לכלול פסקה מפורשת שבה שני בני הזוג מסכימים להתגרש. כלומר, הבעל יסכים להעניק גט והאישה תסכים לקבל את הגט והכל כדי למנוע מחלוקות ועיכובים. 

העלמת מידע
 - בתור עורכי דין למשפחה, נתקלנו לא אחת בבני זוג אשר העלימו מידע איש מרעהו או רעותו. לדוגמא, נתקלנו במקרים שבהם לאחד מבני הזוג הייתה דירת מגורים שהוסתרה מבת או בן הזוג וכן כספים רבים שהוסתרו מבן או בת הזוג. לכן, חשוב מאוד לקבוע בהסכם גירושין, שהעלמת מידע שתתברר בעתיד, תגרור פיצויים מוסכמים, ללא חובת הוכחת נזק. תכליתה של הוראה כזו - גם ליצור סנקציה וגם להרתיע מהתנהגות שלא בתום לב. 

מדוע עדיף לחתור לפשרה במסגרת הליך גירושין?

למרות שלעיתים הפשרה קשה בהרבה מדרך ההכרעה, עדיין היא מעניקה לבני הזוג וודאות ומאפשרת להם לקיים שיג ושיח ללא מריבות. כמו כן, הסכם גירושין מאפשר לבני הזוג לשמור על מערכת יחסים תקינה וזאת בניגוד להליכים משפטיים, שבאופן טבעי פוגעים במרקם היחסים בין בני הזוג.     

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה באפוטרופסות, אזרחי, גישור, גירושין ועוד...
מתמחה באפוטרופסות, אימוץ, אגודות שיתופיות, אלימות ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: