כתבות | כללי

נועם חומסקי ומשטרת המחשבות - גוש שלום שוקל פניה לבג"צ

| מאת: עורך דין מנהל האתר

גוש שלום כתב לשר הפנים - ושוקל פניה לבג"צ - בדרישה לקבוע קריטריונים ברורים ושקופים על מי ייאסר להיכנס לארץ ומאיזה נימוקים. "לא יתכן להשאיר את ההחלטה בידי פקידים עלומים וסוכני שב"כ הנהפכים משטרת מחשבות לצנזור דעות פוליטיות" עורכת הדין גבי לסקי פנתה היום בשם תנועת גוש שלום אל שר הפנים אלי ישי בדרישה להתקין תקנות בדבר קריטריונים למניעת כניסה לישראל.

 

הפניה באה בעקבות האיסור שהוטל על כניסתו לישראל (ולשטחים הכבושים) של הבלשן אזרח ארה"ב פרופ\' נועם חומסקי - אחד מהוגי הדיעות החשובים בימינו. זאת לאחר מקרים רבים אחרים של אזרחי חוץ שכניסתם נאסרה בזמן האחרון כגון הליצן אזרח ספרד איוואן פראדו, וכאשר בכל המקרים האלה לא ניתן הסבר או נימוק להחלטה, מלבד "נימוקי בטחון" בלתי מפורטים.

 

יש מקום רב לחשד כי הנימוק האמיתי היה דעותיהם הפוליטיות ופעילותם הפוליטית של מסורבי הכניסה - נימוק בלתי לגיטימי בעליל במדינה המתפארת בהיותה "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". ישנה מגמה מתמשכת ובלתי סבירה המונעת ללא הצדקה את כניסתם של אנשים רבים לישראל ולרשות הפלסטינית ויוצרת רושם שכל מי שמבקר את ישראל צריך לחשוש פן כניסתו אליה תימנע, תוך פגיעה ממשית בשיח הדמוקרטי ובחופש התנועה, ותוך הפיכת פקידי משרד הפנים ל"משטרת מחשבות" ובדרך אגב גורמים נזק ניכר למעמדה הבינלאומי של מדינת ישראל .

 

זהו גם ביטוי מובהק להמשך הכיבוש והדיכוי של העם הפלסטיני, גם תוך כדי ניהול מו"מ ו"שיחות קרבה", כאשר מדינת ישראל לוקחת לעצמה את הזכות לקבוע מי יבקר אצל הפלסטינים ומי לא יבקר אצלם - במקרהו של חומסקי, לקבוע מי יורשה להרצות באוניברסיטה פלסטינית ומי לא.

 

במכתבה מזכירה עו"ד לסקי כי על פי סעיף 14 של "חוק הכניסה לישראל", שממנו נובעת סמכותו של הפנים "להרחיק" אזרחי חוץ מגבולות המדינה, צריך השר להתקין תקנות שיפרטו מה הם סוגי אנשים שיהיו פסולים לקבל אשרת כניסה לישראל או רישיון ישיבה בה.

 

אולם השר הנוכחי, כמו קודמיו בתפקיד, נמנעו מלהתקין תקנות כאלה והשאירו את הנושא לשרירות דעתם של פקידים עלומים במשרד הפנים עצמו הפועלים יחד עם סוכנים עלומים בשב"כ, דיונים והחלטות במחשכים בלי לתת כל פרסום להחלטה עצמה ולנימוקיה. בכך נמנעת השקיפות הנדרשת מעקרון הפומביות וסדרי המנהל התקין ונפגמת היכולת להעמיד את החלטות הרשות תחת ביקורת שיפוטית.

 

בדרך כלל, מי שכניסתו לישראל או לשטחים הכבושים נאסרה שומע על כך בפעם הראשונה כאשר הוא מגיע לביקורת הדרכונים הישראלית, ולעיתים הוא מוחזק ימים במעצר ולבסוף מגורש מהארץ מבלי שניתן לו כל נימוק או הסבר.

 

במכתבה מצטטת עו"ד לסקי החלטות של בג"צ, בהן נקבע כי שר אינו "רשאי" להתקין תקנות אלא חייב לעשות זאת. התקנות צריכות להתפרסם ברשומות ולקבוע קריטריונים התואמים את עקרון הפומביות, הצורך בשקיפות והבקרה על החלטות רשויות השלטון. אי התקנתן של תקנות כאלה הוא מעשה בלתי סביר היכול להיות נימוק להתערבות של בית המשפט.

 

לאור כל האמור לעיל, מבקשת עו"ד גבי לסקי משר הפנים ישי לפעול על פי סעיף 14 לחוק הכניסה לישראל. על השר להתקין תקנות הנוגעות לסוג האנשים שיהיו פסולים לקבל אשרה או רישיון ישיבה בישראל, כמו גם קריטריונים בדבר הסיבות למניעת כניסתו של אדם לישראל והכללתו ברשימת מנועי הכניסה. במקרה שהשר לא יענה לפניה, ישקול גוש שלום הגשת עתירה לבג"צ.

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה באלימות, דיני בוררות, גישור, דיני משמעת ועוד...
מתמחה בדיני פנסיה, דיני נזיקין, דיני ירושה, דיני תעבורה ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: