רשלנות בניתוח לייזר ( הסרת משקפיים )

| מאת: עורך דין ירון מויאל

ענף ניתוחי הלייזר בעיניים שמטרתם תיקון הראייה התפתח מאד בשנים האחרונות בישראל. ניתוחים להסרת משקפיים, אשר מבוצעים על ידי חיתוך הקרנית או ליטוש שלה, הפכו פופולריים ביותר, ומבוצעים בארץ עשרות אלפי ניתוחי עיניים כאלו בכל שנה.

בניגוד לניתוחים מצילי חיים או ניתוחים דחופים, ניתוחי לייזר בעיניים אינם טיפולים הכרחיים. הם נערכים מתוך בחירה חופשית של המטופל, במטרה לשפר את איכות החיים שלו. רוב האנשים אשר בוחרים לעבור ניתוח זה מנהלים חיים רגילים כשהם משתמשים במשקפיים או בעדשות מגע. עם זאת, כמו כל ניתוח, גם הליך זה כרוך בסיכונים, והוא עלול להותיר את המטופל עם נזקים משמעותיים בראייה ואף חלילה לגרום לעיוורון אם יבוצעו באופן רשלני.

עקב הסיכונים שבניתוח והיותו ניתוח אלקטיבי, בתי המשפט מטילים על הרופא המנתח חובה מוגברת לספק למטופל את כל האינפורמציה על הניתוח וכל הכרוך בו לפני שזה האחרון ייתן הסכמתו לביצוע הניתוח. בין השאר, הרופא צריך להסביר למטופל מהם הסיבוכים הכרוכים בניתוח, גם אם הם נדירים, אלטרנטיבות אפשריות לניתוח, תופעות הלוואי ותקופת ההחלמה. כך, המטופל יוכל לשקול ולהחליט בצורה מושכלת האם ברצונו לעבור את הניתוח. הסכמה אשר ניתנת לביצוע הניתוח ללא הבנת הסיכונים, או על סמך הסבר חסר או מטעה, נחשבת על ידי בית המשפט כאי הסכמה, ובמקרים אלו בהם לא התקיימה חובת הגילוי אשר מוטלת על הרופא נקבעת רשלנות בניתוח.

עקב הביקוש הרב לניתוחים אלו נפתחו בישראל מכונים רבים אשר מציעים טיפול בלייזר. יש לדעת כי בישראל אין חקיקה אשר מחייבת רישיון מיוחד לפתיחת מכונים אלו, העסקת רופאים לצורך ביצוע הניתוח או רכישת מכשירי לייזר, ולא מתקיים פיקוח על המכונים. כך נוצר מצב בו הניתוח והטיפולים הכרוכים בו עלולים להתבצע באופן לקוי, על ידי אנשים בלתי מיומנים וללא הכשרה מתאימה. מטופלים עלולים להיפגע במהלך הניתוח, וכתוצאה מכך לסבול מראייה לקויה או אף מעיוורון, מצבים אשר גורמים סבל ופגיעה קשה באיכות החיים.

ניתוח לייזר בעיניים אינו פרוצדורה פשוטה, ועל הרופאים לנקוט משנה זהירות, שכן העיניים הן איברים עדינים ביותר. רופאים רבים אינם מזהירים את המטופלים מן הסכנות שבניתוח לייזר בעיניים עקב שימוש לא מיומן במכשיר הלייזר, פגיעה פוטנציאלית ברשתית וכו\'. כמו כן, חשוב להבין כי ניתוח לייזר בעיניים אינו מתאים לכל אדם. אנשים בעלי מבנים מסוימים של העין והקרנית אינם יכולים לעבור את הניתוח, כמו גם אנשים עם היסטוריה משפחתית של בעיות עיניים מסוימות ובעיות בריאות אחרות. תביעות רשלנות רפואית על רקע ניתוח לייזר בעיניים מוגשות גם במקרים בהם ניתוח בוצע למרות שהאדם לא היה מתאים בריאותית לעבור אותו.תביעת רשלנות בניתוח לייזר

אם עברתם ניתוח לייזר שנכשל, או שבעקבותיו נגרם לכם נזק כלשהו, ייתכן וביכולתכם להגיש תביעת רשלנות בניתוח נגד הרופא המנתח ו/או המכון בו עברתם את ההליך. מומלץ לפנות לייעוץ אצל עורך דין רשלנות רפואית בנוגע לאפשרות להגיש תביעת פיצויים על הנזקים והסבל שנגרמו לכם עקב הניתוח. עורך דין יאסוף את החומרים הרפואיים הרלוונטיים, יפנה למומחים רפואיים לקבלת חוות דעת מקצועית באשר לשאלת הרשלנות, ובמידה ונמצא כי אכן התקיימה, יכין בשמכם כתב תביעה משפטי.

ישנן מספר עילות להגשת תביעת רשלנות בניתוח לייזר בעיניים. חלקן מתייחסות לתקופה שלפני הניתוח, שלב הייעוץ והבדיקות, וחלקן להליך הניתוח עצמו. ביניהן ניתן למנות את הנסיבות הבאות:

·         אי ביצוע בדיקות מקדימות מספקות באשר להתאמת המטופל לניתוח.

·         אבחון שגוי של מצב המטופל לפני הניתוח.

·         ביצוע הניתוח למרות שהיו גורמי סיכון.

·         הרופא לא סיפק למנותח מידע מלא על הניתוח והסיכונים שבו, לפני ההחלטה על ביצוע הניתוח.

·         רשלנות במהלך הניתוח - גורם בצוות הרפואי ביצע פעולה רפואית בלתי סבירה, אשר חורגת מן הנורמות המקובלות בתחום, לא נזהר מספיק, הרדמה שבוצעה אופן לקוי, וכו\'.

·         הרופא אשר ביצוע את הניתוח היה ללא הכשרה מתאימה

·         במהלך הניתוח נעשה שימוש במכשור בלתי מתאים

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה ברשלנות רפואית ועוד...
מתמחה ברשלנות רפואית ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: