תאונות פגע וברח

| מאת: עורך דין גיל גולדרייך

זכויות נפגעי תאונות דרכים בתאונות "פגע וברח"

כאשר מתרחשת תאונת דרכים ואחד מהנהגים המעורבים בתאונת הדרכים בורח ממקום אירוע התאונה מבלי להשאיר פרטים, התאונה מוגדרת כתאונת דרכים מסוג תאונת "פגע וברח". כאשר הנהג הבורח מותיר במקום תאונת הדרכים פצועים הוא עובר עבירה פלילית חמורה. חשוב לציין, שחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים נתן את דעתו על תאונות "פגע וברח" ולכן, נפגע בתאונת דרכים, שיקפיד לפעול על פי מספר כללים יוכל לקבל את מלוא זכויותיו כנפגע תאונת דרכים,


חברת הביטוח, שאמורה לבטח את הפצועים בתאונות פגע וברח, היא חברת הביטוח שביטחה בביטוח חובה את הרכב הפוגע. אם לא מצליחים לאתר את פרטיו, של הרכב הפוגע, במרבית המקרים הפצועים יהיו זכאים לקבל פיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו להם כפי שיפורט בהמשך.

 

מרבית נפגעי תאונות הדרכים מסוג פגע וברח, שזכאים לקבל פיצוי מהרכב הפוגע הם הולכי הרגל.

 

פירוט של  נפגעים נוספים בתאונות דרכים מסוג פגע וברח שזכאים לקבל פיצוי ושהם אינם הולכי רגל ניתן למצוא באתר שלנו שפרטיו www.gil-law.co.il 

 

כאשר מדובר בתאונות דרכים מסוג פגע וברח, ולא ניתן לאתר את פרטי חברת הביטוח, אשר ביטחה בביטוח חובה את הרכב \"הבורח\" או שאיתרו את הרכב הבורח אך מסיבות שונות פוליסת ביטוח החובה של הרכב לא הייתה בתוקף, הנפגעים מתאונות הדרכים האלה צריכים להגיש את תביעות הפיצויים לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים לתאגיד קרנית - שהינה קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים.


קרנית היא למעשה תאגיד, שהוקם על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים אשר אמור לשמש בין השאר כתחליף לחברת ביטוח כאשר מסיבות שונות אין ביטוח חובה או שביטוח החובה כאמור אינו בתוקף.


כשמגישים תביעות כנגד קרנית יש תחילה להוכיח, שאכן מדובר בתאונות דרכים מסוג פגע וברח ושלא ניתן היה במאמץ סביר לקבל את פרטי הרכבים הפוגעים או שלא הייתה פוליסת ביטוח חובה בתוקף.


תאגיד קרנית ידוע כתאגיד חשדן. קרנית  שולחת חוקר שמנסה לברר האם באמת התרחשה תאונת דרכים או שמדובר בתאונה אחרת. החוקר  מנסה לאתר את הפרטים של הנהג הפוגע.  כדי להסיר את החשד הבסיסי של תאגיד קרנית, הדרך הטובה ביותר להוכיח שאכן הנפגע נפצע בתאונת דרכים, היא באמצעות עדי ראיה. על כן, אם היו עדי ראיה במקום יש לבקש מהם את הפרטים (שם, כתובת וטלפון) וגם אם הם לא הספיקו לראות את מספר הרישוי של  הרכב הבורח, הם עדיין יוכלו להעיד שאכן הייתה תאונת דרכים מסוג פגע וברח, ואולי יוכלו גם לתת מס' פרטים מזהים לחוקר כגון: סוג הרכב, צבע הרכב, האם הנהג היה גבר או אישה, חלק מהספרות של מספר הרישוי של הרכב הפוגע וכו..


גם אם לא היו עדים חשוב לזכור, שאחד התנאים לקבלת פיצוי מקרנית, הוא מבחן "השקידה הסבירה". בתי המשפט עלולים לדחות תביעות בהסתמך על מבחן זה. בתי המשפט מצפים מהנפגעים בתאונת הדרכים, שלא לזלזל באינפורמציה שעשויה להיות חשובה  לקרנית לצורך איתור הרכב הפוגע. בתי המשפט קובעים, שאם נפגעים שיכולים היו בשקידה סבירה להשיג את פרטיו של הרכב הפוגע ולא עשו זאת, הם אינם זכאים לפיצוי מקרנית. במילים אחרות, אם היו עדי ראייה והנפגעים לא ביקשו את הפרטים שלהם, או שהנהג עצר והנפגעים לא טרחו לבקש ממנו את הפרטים, הם עלולים להיכנס לקטגוריה של "חוסר שקידה סבירה". המחוקק ובתי המשפט מצפים מהנפגעים לעזור עד כמה שאפשר לחוקרים של קרנית למצוא את הרכב הפוגע.


טיפים ועצות בנושא ההתמודדות עם החוקר של קרנית וכן כיצד מוכיח הנפגע שהוא נהג בשקידה סבירה ניתן למצוא באתר שלנו שכתובתו www.gil-law.co.il 

 

אם פעלת על פי טיפים ועצות אלה קיים סיכוי סביר שהחוקר של תאגיד קרנית יאמין, שאכן מדובר בנפגע מתאונת דרכים מסוג פגע וברח או בתאונה אחרת, שלאור נסיבותיה לא ניתן לאתר את פרטי חברת הביטוח של הרכב הפוגע . בשלב זה נכנס תאגיד קרנית בנעליה של חברת הביטוח והוא משמש כחברת ביטוח לכל דבר ועניין.


בשלב זה, מתנהלת תביעת הפיצויים על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונת דרכים כנגד תאגיד קרנית.
חשוב לציין, שאם בסופו של דבר תאגיד קרנית מוצא את הנהג הפוגע, ומסתבר שפוליסת ביטוח החובה לא הייתה בתוקף, הנהג הפוגע יתבע על ידי קרנית  והוא יאלץ להחזיר לקרנית את כל הסכומים בהם היא פיצתה את נפגעי תאונת הדרכים בה הוא היה מעורב.

 

חשוב לציין שתאגיד קרנית אינו מיועד רק לתאונת דרכים מסוג פגע וברח וקרנית מפצה את נפגעי תאונות הדרכים גם במקרים הבאים: נפגעי תאונות דרכים, שנפגעו  על ידי נהגים ללא רישיון נהיגה , נפגעי תאונות דרכים, שנפגעו  על ידי נהגים ללא פוליסת ביטוח חובה, נפגעי תאונות דרכים, שנפגעו  על ידי נהגים שנהגו ברכב בניגוד לתנאי פוליסת ביטוח החובה ולכן לא ניתן לתבוע את חברת הביטוח, נפגעים על ידי נהגים, שחברת הביטוח שביטחה את הרכב שלהם בפוליסת ביטוח חובה נמצאת בהליכי פירוק (פשיטת רגל), נפגעים, שנפגעו על ידי נהגים שנהגו בשכרות או תחת השפעת סמים משכרים וכו..


חשוב לציין שבמקרים אלה, אם יוכח שהנפגעים (בעיקר כשמדובר בטרמפיסטים) ידעו מראש שיש לנהג או לרכב או לפוליסה את הבעיות שצוינו לעיל או את חלקן, הנפגע יחשב כשותף לדבר עבירה וקרוב לוודאי שלא יהיה זכאי לקבל פיצוי היות ותאונות פגע וברח אינן תאונות דרכים רגילות, אלא תאונות דרכים אשר הטיפול המשפטי בהן יכול להסתבך, מומלץ לכל נפגע בתאונת דרכים כזו להתייעץ עם עורך דין המיומן בתחום הנזיקין המומחה בתאונות דרכים.


לכל תאונת פגע וברח קיים גם היבט פלילי. הרחבה בנושא המישור הפלילי של תאונת דרכים מסוג פגע וברח, ניתן למצוא באתר שלנו שכתובתו www.gil-law.co.il 


כל מי שקרא באתר שלנו על ההיבט הפלילי של תאונות פגע וברח  מבין שמומלץ לכל נהג שהיה מעורב בתאונת פגע וברח, להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום התעבורה עד כמה שאפשר סמוך לאירוע התאונה, ובכל מקרה לפני החקירה במשטרה.

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה באזרחי, דיני עבודה, דיני חברות, דיני ירושה ועוד...
מתמחה בביטוח לאומי, דיני נזיקין, דיני ירושה, דיני משפחה ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: