כתבות | דיני פנסיה

החשיבות שבביצוע השוואת קופות גמל ועל הדרך הנכונה לעשות זאת

| מאת: עורך דין ירון כהן


קופות גמל משמשות עצמאים ושכירים כמכשיר השקעה לטווח ארוך, עד לפרישה לפנסיה. המדינה מעודדת מאוד חיסכון בקופות גמל היות, והכספים המושקעים בהן תורמים לכלכלה ומאפשר תנועה של כספים, לפיכך זוכים המשקיעים בקופות הגמל לתגמולים והטבות מס נאות בעבור השקעותיהם.

אולם בבואו של משקיע לבחור קופת גמל יתכן ויזהה קושי בביצוע השוואת קופות גמל, לנוכח הפרמטרים השונים שבין כל קופה, הקושי לזהות את הגורמים החשובים ביותר בעת השוואה בין קופות גמל , והקושי להבין את הנתונים המספריים שבשורה התחתונה. הפעם נדון בדרכים הנכונות לביצוע השואת קופות גמל  ובתועלת שהשוואה זו מניבה למשקיע.

  

מהם ההבדלים בין קופות גמל ומדוע נדרש להשוות ביניהם ?

קופות גמל נבדלות זו מזו בפרמטרים שונים וחשובים - מיהו הגוף המנהל את הקופה, האם מדובר בקופה פרטית או בנקאית, מהי מדיניות ההשקעה של הקופה ומהי רמת הסיכון שהיא טומנת בחובה?  מהם המכשירים הפיננסיים הנכללים בכל קופת גמל, מהו נתח ההשקעה בכל אחד מהם ומהי תדירות העדכון של חלוקת הנכסים בין אפיקי ההשקעה בקופה? השוואת קופות גמל הכרחית עבור משקיעים שרוצים לבצע העברת קופות גמל , המבקשים להבין כיצד הם משקיעים את כספם, המעוניינים לבחור את רמת הסיכון שהם מבקשים לעצמם, והמעוניינים לדעת למה לצפות (ללא התחייבות כמובן, כי גם לאחר השוואת קופות גמל ברור למי ניתנה הנבואה).

  

להלן הקריטריונים החשובים בעת השוואת קופות גמל

  1. השוואת קופות גמל מבוצעת בראש ובראשונה על פי תשואות קופות גמל כתלות ברמת הסיכון שהן מציעות למשקיעים. השוואת קופות גמל בדרך זו דרך הגמל נט מעלה כמובן את ערכן של קופות גמל, המציעות תשואה גבוהה יותר ברמת סיכון נמוכה, וכן קופות גמל הנוקטות בדרך של פיזור סיכונים בין הרכב נכסים שונה. על מנת לבצע השוואת קופות גמל בצורה איכותית, יש לבדוק את פיזור ההשקעות בין הארץ ובין חו"ל ואת כמות הנכסים הלא סחירים אל מול הנכסים הסחירים.
  2. הדרך הטובה ביותר לביצוע השוואת קופות גמל היא באמצעות מדד שארפ, שהוא מדד מתמטי המשקלל את התשואה ורמת הסיכון. בעת השוואת קופות גמל נחפש קופות בעלות מדד שארפ גבוה יותר, המעיד על ביצועים טובים יותר.
  3. חשוב ביותר - בעת השוואת קופות גמל על פי תשואה אין להסתמך על הישגי הקופות בחודשים האחרונים, ויש לבדוק את הישגיהן לשלוש שנים אחורה לפחות ורצוי חמש (זאת, על מנת, להשיג השוואת קופות גמל לאורך זמן, שאינה מושפעת מתנודות אחרונות בשוק). על מנת, לבצע השוואת קופות גמל טובה יותר, יש להשוות את התשואה הנומינלית של הקופות - זהו הרווח של המשקיעים לאחר ניכוי דמי הניהול ועמלות נוספות.
  4. השוואת קופות גמל מבוצעת גם על פי דמי ניהול קופות  גמל המתלווים לכל אחת מהן. דמי הניהול הם אותן עמלות שנדרש כל משקיע לשלם בעבור השקעותיו בקופות הגמל השונות. סביר להניח, כי אם תבצעו השוואת קופות גמל על פי דמי הניהול הנלווים לכל השקעה, תגלו כי ההבדלים גדולים משציפיתם - קופת גמל בניהול אישי
  5. מיהו הגוף המנהל של קופת הגמל, מהו המוניטין של הגוף המנהל, כיצד מתנהגים נכסים פיננסיים אחרים שלו ומהם התשואות שהשיגו? השוואת קופות גמל באמצעים אלה מאפשרת לאבחן את התנהלות הגוף המנהל את הקופה וללמוד על אופן ההתמודדות עם משברים בשוק ההון, עם הצלחות ועם השקעות לטווח ארוך.
  6. רמת השירות של הגוף המנהל את הקופות. השוואת קופות גמל זו אפשרית באמצעות בדיקת המלצות של משקיעים בחברות קופות גמל שונות. בדרך זו מבוצעת השוואת קופות גמל דרך פרמטרים שאינם נופלים בחשיבותם מהישגי הקופות.
תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה בביטוח לאומי, דיני פנסיה, דיני ביטוח ועוד...
מתמחה באפוטרופסות, דיני בידור ותקשורת, אימוץ, אגודות שיתופיות ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: