כתבות | פטנטים

 

חיפוש פטנטים

אחד התנאים לקבלת פטנט בארץ או במדינות אחרות הוא שההמצאה תהיה חדשה. על מנת לוודא ככל האפשר שהמצאה אכן חדשה, מומלץ לממציא לערוך חיפוש או סריקת פטנטים ראשונית באתרים השונים באינטרנט על מנת לוודא שההמצאה אכן חדשה. כמו כן, יוכל הממציא לבדוק פטנטים מתחרים. יש לציין שחיפוש כוללני לוידוא חדשנות צריך לכלול פטנטים, מוצרים, מאמרים מדעיים, ידיעות, פרסומים באינטרנט ועוד. במצב קיצוני, פטנט יכול להיות מאויים אפילו על ידי טכנולוגיה עתידית שהוצגה באופן מפורט מספיק בסרט של ג'יימס בונד.

טיפים לחיפוש ראשוני באתרים חופשיים באינטרנט, באופן עצמאי וללא כל תשלום

משרד הפטנטים האמריקני: http://www.uspto.gov/patft/index.html
באתר משרד הפטנטים האמריקאי מאוכסנת כמות עצומה של פטנטים שניתנו בארה"ב משנת 1790. עד שנת 1976 הפטנטים הוכנסו כתמונות סרוקות של דפי הפטנט, ולכן עד שנה זו ניתן לחפש פטנטים על פי מספר פטנט או על פי סיווגו בלבד. משנת 1976 ואילך נסרקו הפטנטים על ידי מזהה אופטי או הוכנסו כקובץ מחשב, ולכן משנה זו והלאה ניתן לחפש פטנטים על פי מילות מפתח אשר מופיעות בתוך הטקסט עצמו. משנת 2001, מתפרסמות באתר גם בקשות פטנט שהוגשו בארה"ב. הבקשות מתפרסמות 18 חודשים לאחר הגשתן. ניתן לערוך באתר האמריקאי חיפוש בולאני פשוט או מתקדם על פי מילות מפתח (לרבות שם הממציא, שם החברה, חיפוש על פי ארץ בכורה וכו'). ניתן גם לבצע חיפוש חכם, לדוגמה על מנת להגדיל את סיכויינו למצוא פטנט בו נמצאת מילה מסוימת, נוסיף את הסימן "$" בסוף המילה ונקבל את כל הפטנטים עם הסיומות האפשריות של אותה מילה ספציפית, לדוגמה: הכנסת מילת המפתח protect$, "תציג" את כל הפטנטים שבהם מופיעות בתוך הטקסט המילים protecting, protection, protected, protector וכו'. אם נכתוב סימן שאלה באמצע המילה נקבל את כל האותיות האפשריות שיכולות להיות באמצע המילה. למשל אם נכניס את מילת המפתח c??l, נקבל את כל הפטנטים שבהם מופיעות בטקסט המילים call, cool, coil. על מנת לראות את השרטוטים המופיעים בפטנטים, ניתן להיכנס ל images. לשם כך יש להוריד דרך האתר את התוכנה alternatiff
משרד הפטנטים הבריטי: http://gb.espacenet.com
באתר זה ניתן לבצע חיפוש על פי מילים המופיעות בכותרת(title) או מילים המופיעות בתקציר של הפטנט (abstract), וגם על פי פרטים נוספים כמו שם הממציא, שם החברה שבבעלותה הפטנט ועוד. החיפוש באתר זה מאפשר כניסה לפטנטים אירופאים כמו גם פטנטים מארצות אחרות כמו יפן, קוראה, ארה"ב, סין ועוד. לפעמים ניתן לראות רק את התקציר של ההמצאה שכן הפטנט רשום בשפה זרה, ולעיתים אפילו לא את זה, אלא רק את שם הפטנט. ניתן למצוא באתר פטנטים החל משנת 1978 ועד היום.
ספריית הארגון העולמי לקניין רוחני: http://ipdl.wipo.int
אתר זה מאפשר לערוך חיפוש בבקשות pct בינלאומיות שפורסמו. ניתן להיכנס לחיפוש בקשות כאורח guest. החיפוש דומה בעיקרון לחיפוש באתר האמריקאי, וניתן לעיין בבקשות הפטנט. יש לשים לב, הפרסום כולל גם את דו"ח חיפוש הפטנטים שנערך על ידי רשות הפטנטים הרלוונטית. דו"ח זה יכול לתת אינדיקציות נוספות לגבי אפשרויות רישום הפטנט.

אם רוצים לערוך חיפוש המתייחס לפטנטים שנרשמו בישראל, יש לעשות חיפוש ידני בספריית רשם הפטנטים בירושלים.

ניתן לערוך חיפוש מעמיק יותר במאגרי מידע ממוחשבים אליהם ניתן להיכנס בתשלום. בחלק מהמאגרים, האינפורמציה המגיעה ממשרדי הפטנטים עוברת ניתוח מקצועי של עורכים לפני ההזנה. דוגמה למאגר מקיף כזה הוא www.derwent.com. במאגרים כאלה ניתן לערוך חיפושים מתקדמים לרבות חיתוכים ואיחודים על פי מילות מפתח, סיווגי פטנטים, שמות ממציאים, שמות בעלי פטנטים וכו'.
מידענים ועורכי פטנטים, בדרך כלל, מנויים על מאגרי פטנטים בתשלום וניתן לעשות דרכם חיפוש מקצועי בתשלום.

לאחר ביצוע החיפוש וקבלת תוצאות החיפוש שהתקבלו מאתרי הפטנטים החופשיים ו/או ממאגרים שבתשלום, ניתן לפנות אל עורך פטנטים ולבקש את חוות דעתו באם הפטנטים או בקשות הפטנט או הפרסומים השונים שנמצאו, מאיימים על החדשנות של ההמצאה החדשה. וכן, האם ישנה חדשנות באמצאה החדשה.

נוסיף עוד, סיבה נוספת לערוך חיפוש פטנטים מקיף היא במקרים בהם יזם עומד לצאת לשוק עם מוצר חדש. כדאי לו לאותו יזם לבדוק שאינו מפר פטנטים של אחרים.

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה באימוץ, אזרחי, ביטוח לאומי, גירושין ועוד...
מתמחה בדיני מחשוב, זכויות יוצרים , לשון הרע, משפט מסחרי ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: