כתבות | גירושין

גישור בגירושין

| מאת: עורך דין אפרת חורי הרוש

במשך חמשת העשורים האחרונים הפך נושא הגירושין ממשהו שקורה רק במתי מעט מן הבתים בישראל וגם זה תחת הסתרה ותחושה קשה, לתופעה נרחבת ונורמטיבית לחלוטין המתרחשת אצל מעל שליש מהזוגות הנשואים בארץ. הסיבות לגירושין שונות ורבות. אצל חלקם נגמרה ההתרגשות והאהבה ונשארו רק חלוקת התפקידים, הלוגיסטיקה והשגרה השוחקת, אצל חלקם הייתה בגידה שפירקה את הזוגיות, אלימות בבית ועוד מגוון סיבות. עם העלייה במספר הזוגות המתגרשים בארץ, עלה גם מספר התיקים הנפתחים בבתי המשפט לענייני משפחה, דבר שיצר עומס מאוד גדול ומלחמות אגו לא נגמרות ומצערות, בעיקר בקרב הזוגות שלהם יש ילדים משותפים.

 

על מנת להקל על בתי המשפט לענייני משפחה וכן על מנת לקצר את הליך הגירושין ולהקל על הדור הצעיר של המתגרשים, נחקק לאחרונה חוק הנקרא "חוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה" המחייב כל זוג המבקש להתגרש לעבור הליך של גישור בטרם הפנייה לערכאות המשפטיות השונות. המטרה לקצר את ההליך משמעותית ולהימנע ככל הניתן מהיגררות למלחמה ארוכה ומיותרת, במיוחד כשמעורבים בכך ילדים. כל זוג אשר יביע רצונו להתגרש יופנה ליחידת הסיוע של בתי המשפט או בתי הדין הרבני, בהתאם למקום מגוריו וייחוייב בפתיחת הליך יישוב הסכסוך באמצעות גישור. באם הליך הגישור לא יצליח, ובני הזוג לא יגיעו לכדי הסכמה, יורשו להמשיך את ההליך בבית המשפט.

 

מהו הליך הגישור ומי מבצע אותו?

הליך הגישור הינו הליך קצר יחסית, הנמשך מספר פגישות בטווח של כחודש וחצי, במהלכם ייפגשו בני הזוג עם עובדים סוציאליים כחלק מטיפול כולל ויישוב הסכסוך במטרה להגיע להסכם גירושין שמקובל על שני הצדדים ומעניק לכל אחד מהם את הזכויות והחובות שלו, תוך התחשבות מלאה בצרכי ילדי בני הזוג, המעורבים גם הם בשיקולי הגישור. את הליך הגישור מורשה להעביר עורך דין, פסיכולוג או עובד סוציאלי אשר לו הכשרה לעבודה בגישור במשפחה, אם במסגרת פרטית או באמצעות יחידות הסיוע הנמצאות ליד בתי המשפט לענייני משפחה או הצמודות לבתי הדין הרבניים. עלות התהליך עשויה להיות מעל עשרת אלפים ש"ח בהליכים ארוכים יותר, אך יחד עם זאת, זולה משמעותית מכל הליך גירושין בבית משפט. אך מעבר לכך, הליך גישור משאיר את כל האפשרויות פתוחות ובראש ובראשונה את האפשרות לתקשר ולדבר במקום להטיח האשמות ולהילחם על אגו פצוע. כאשר שני בני הזוג יושבים ומדברים יכול להיות מצב שבו הם יישקלו שוב את הפרידה ויכול להיות שעדיין יחליטו להיפרד אך ברוח רגועה ושקולה יותר.

 

הליך הגישור מורכב בשלב הראשון במידע מקצועי ומוסמך על הליך הגירושין בישראל ומה השלכותיו על כל הנפשות הפועלות, ההבדלים בין בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים, כיצד ניתן להגיע לכדי הסכמה מבלי להיגרר למלחמות מתישות ומיותרות וכיצד להתמודד נפשית עם היום שאחרי.

 

בשלב השני ניגשים למלאכת ההסדר וההסכמות. ברוב המקרים, הליך הגישור ייארך מספר מועט של מפגשים וכל ההבנות שיושגו בתהליך יקבלו תוקף חוקי מטעם בית המשפט. יחד עם זאת, אם אחרי כארבעה מפגשי גישור לא מצליחים להגיע להבנות ואף לעיתים לא מסוגלים לנהל שיחה שקולה או כלל לדבר זה עם זו, אין מנוס אלא לגשת לבית המשפט ולבקש לפתוח בהליך גירושין, הכולל ייצוג משפטי, השקעה של זמן ומשאבים רבים וברוב המקרים גם עוגמות נפש לא מבוטלות לצדדים ולילדיהם הנאלצים להיגרר לסיטואציה הזאת בעל כורחם.

 

 

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה בגישור, גירושין, דיני עבודה, דיני ביטוח ועוד...
מתמחה באפוטרופסות, דיני בידור ותקשורת, אימוץ, אגודות שיתופיות ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: