כתבות | גירושין

עורכת דין גירושין - מה כדאי לדעת:

| מאת: עורך דין אפרת אביב

תחום דיני המשפחה הוא תחום מאוד ייחודי ורחב, משום שהוא כולל מספר תחומים משפטיים נפרדים, אשר בתחום דיני המשפחה, שלפתע עשויים להתנקז לנקודת השקה אחת. תחום דיני המשפחה מאגד לתוכו מספר רב של היבטי חיים ותחומים רבים. לדוגמא, התחום החוקתי – שכן דיני המשפחה נוגעים לא אחת לזכויותיו של האדם. דוגמא נוספת היא שילוב של התחום הפלילי, במובנים מסוימים, שהרי אלימות במשפחה היא מקרה פלילי לכל דבר ועניין. לכן, כל הנושאים הללו מצריכים מעורכת דין לענייני משפחה, מומחיות רבה, ידע רב, וגם ניסיון, אך לא פחות חשוב מכל אלו, עו"ד משפחה זקוקה גם לרגישות רבה, ויכולת הכלה והקשבה.

 

בנוסף, עורכת דין למשפחה, צריכה גם להיות בקיאה ברזי המשפט העברי, אשר ככלל, לא מוכר לציבור הרחב. זאת, בשל ההתעסקות עם תחום הגירושין הרחב והסבוך. במדינתנו, הליך הגירושין מוסדר בעיקרו מכוח הדין הדתי–עברי. לכן, הציפייה מעורכת דין המתמחה בגירושין, היא להיות בקיאה גם ברזי הדין הדתי, על מנת להעניק ללקוחה שירות מגוון, ומקצועי יותר.

 

ערכאות שיפוט:

תחום דיני המשפחה במדינת ישראל נתון לשפיטה של שתי ערכאות עיקריות. הערכאה הראשונה היא בית הדין הרבני, המוסמך לעסוק בענייני גירושין ונישואין. בית הדין הרבני מורכב מדיינים, אשר מוסמכים לרבנות. דיינים אינם "שופטים" במובן המוכר לכולנו, אך בדומה לשופטים, הם נבחרים באמצעות וועדה מיוחדת. בתי הדין הרבניים, מצויים בפריסה ארצית, כאשר הערכאה הראשונה היא בית הדין הרבני האזורי. מעל בתי הדין הרבניים האזוריים, ישנו בית הדין הרבני הגדול, אשר אמון על שמיעת ערעורים על החלטות או פסקי דין של בתי הדין האזוריים. נעיר כי תביעות גירושין הנשמעות בפני בית הדין האזורי, נדונות בפני שלושה דיינים. בנוסף לתביעות הגירושין, בית הדין הרבני מוסמך לעסוק גם בתביעות הקשורות מטבען להליך הגירושין, כמו לדוגמא: מזונות אישה, מזונות ילדים, רכוש, משמורת ילדים וכדומה.

 

הערכאה המשפטית השנייה, היא בית המשפט לענייני משפחה. בית המשפט לענייני משפחה הוא בעצם בית משפט שלום, בעל מומחיות ייחודית. שופטיו הם כאמור שופטים של בית משפט השלום, אך בניגוד לשאר שופטי בית משפט השלום, שופטים אלו מחזיקים במומחיות והתמחות רבה וממוקדת בענייני דיני המשפחה. ערכאת הערעור מעל בית המשפט לענייני משפחה, היא כמובן בית המשפט המחוזי – אליו ניתן לערער בזכות, ולעליון – ברשות.

 

בית המשפט לענייני משפחה מחזיק בסמכות לעסוק בכלל הנושאים הנלווים להליך הגירושין, מלבד בהליך הגירושין עצמו. עם זאת, במקרים שבהם בני הזוג אשר מעוניינים להתגרש, לא התחתנו כדת משה וישראל (כלומר – לא התחתנו בחתונה דתית, אלא באזרחית), או במקרה שבו בני הזוג הינם מעורבים (כמו יהודי ונוצרייה), אזי זוגות אלו יגיעו לבית המשפט לענייני משפחה – שם בית המשפט יתיר את נישואיהם, בשונה מבית הדין, שייתן גט.

 

חשיבות הכרת ערכאות השיפוט בהליך הגירושין:

כאמור, במדינתנו קיימות ערכאות שיפוט מקבילות בנושא דיני המשפחה. למרות העובדה שהליך הגירושין ינוהל בבית הדין הרבני, וזאת בהנחה כי מדובר בזוג הנשוי כדת, ישנה חשיבות רבה בבחירת עורך הדין אשר אמון על ניהול ענייני הזוג.

 

בחירת עורך דין בהליך גירושין, יכולה להוות החלטה מכרעת, בהשגת התוצאה הסופית. נסביר, הליך הגירושין הינו הליך מורכב וסבוך, המביא עמו השלכות כבדות משקל על התא המשפחתי, וזאת בשל הצורך לעסוק בכמה נושאים במקביל, ולא רק ב'הפרדת הכוחות' בין בני הזוג. תביעות של נושאים הקשורים מעצם טבעם להליך הגירושין, יתכן ויוגשו הן לבית המשפט לענייני משפחה, והן לבית הדין הרבני.

 

למעשה, הגשת התביעה באחת מהערכאות האמורות, חשובה מאוד לניהול ההליך והציפייה. בית הדין הרבני, פוסק על פי הלכה יהודית, ומכאן – כי כל דיון בנושא כזה או אחר, ינוהל על פי השפעת ההלכה וראיית ההלכה היהודית בדבר. בית המשפט לענייני משפחה, לעומת זאת, גם הוא פוסק על פי הלכות יהודית (וזאת בשל העובדה כי כלל הדין האישי מושתת על ההלכה היהודית), אך בפסיקותיו, הוא משלב את הדין הדתי עם הכרעה ליברלית, כאשר כמובן – כל מקרה לגופו.

 

מכאן, שבחירה בעורך דין לענייני משפחה ככלל, או להליך הגירושין בפרט, הינה חשובה ומשמעותית לניהול ההליך ותוצאותיו. עורך דין מקצועי הינו עורך דין המתמחה והמכיר מקרוב את שתי הערכאות האמורות, וכך יכול לייעץ, לפי הצרכים והמטרות האישיות, לאיזו ערכאה לפנות, ובכך להגדיל את סיכויי התוצאות המצופות.

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה בגישור, גירושין, דיני משפחה, נישואים אזרחיים ועוד...
מתמחה באזרחי, גירושין, דיני עבודה, דיני חברות ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: