כתבות | דיני משפחה

הוצאה לפועל מזונות - להלכה ולמעשה

| מאת: עורך דין אפרת אביב

מזונות ילדים, בתכליתם, נועדו לאפשר אורח חיים שגרתי לילדים, אשר הוריהם אינם מתגוררים יחד עמם תחת אותה קורת גג. לכן, החוק מבטיח את חלוקת הנטל בין שני ההורים, במטרה להבטיח תקינות בגידול הילדים ואת עקרון טובת הילד, שהוא עיקרון העל בכל הנוגע להחלטות בדבר ילדים. על מנת להבטיח את מתן המזונות, לא רק שהמדינה מחייבת משפטית את התשלום, אלא גם קיימות סנקציות לאכיפת התשלום, ועל כך – במאמר זה. במאמר נסקור: מהם מזונות ילדים, ועל הליך הוצאה לפועל במזונות.

 

נבקש רק להעיר כי המאמר שלהלן מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות ואין לראותו כתחליף לייעוץ עם עורך דין לענייני משפחה.

 

מהם מזונות ילדים:

 

מזונות ילדים הינם תשלום על כלכלת הילדים, על ידי שני הוריהם, כחלוקת הנטל. עיקרון זה הגיע מהדת, על פיה פועלים (עם שינויים תקופתיים) גם היום. בפירוט, מדובר בחלק מההלכה, לפיה צריכה להינתן להורה המשמורן מעין קצבה או תשלום, במטרה להיות שותף בנטל הגידול של הילד. מטרת התשלום הינה להבטיח את קיום חייו של הילד בצורה שמאפשרת התפתחות תקינה. ככלל, על פי הדת, המזונות הוטלו באופן מוחלט על האב. במקרים אחרים ניתן לראות שוויוניות, לאור אורח החיים המתפתח של הנשים ויציאתן לעבודה, ולעיתים אף במשכורות הגבוהות מהאב. בכל הנוגע למזונות ילדים, קיימת חלוקה בהתאם לגילאים של הילד, לרוב לפי צרכיו, כדלקמן:

 

ילדים בגילאים 0 ועד 6 – מוגדרים על פי הדת "קטני קטנים". על פי הדת, קיימת חובת תשלום מוחלטת על האב. הדבר האמור אכן נתמך בפסיקה המודרנית, מכיוון שעד גיל 6 חלה "חזקת הגיל הרך", לפיה ילדים מתחת לגיל 6 נמצאים במשמורת אימם באופן מוחלט, ולכן על האב חלה החובה להעביר לאם המשמורנית תשלום מזונות על ילדיו.

 

ילדים בגילאים 6 ועד 15 – ככלל, תעשה חלוקה בין האם לאב, בהתאם לסוג המשמורת ולהכנסותיהם של ההורים. על פי דין תורה, האב מחויב לשלם את מזונותיהם בלבד. חשוב להעיר, כי בפסיקה תקדימית מהשנה האחרונה, הוחלט שבמשמורת משותפת, בגילאים הללו, וכאשר ההורים משתכרים בצורה זהה, המזונות יחולקו בין האב לאם.

 

ילדים בגילאים 15 ועד 18 – בגילאים הללו מוגדרים מזונות הילדים על פי הדת כ"דין צדקה". כלומר, אין חובה לתת אותם (הדבר תלוי בהשתכרות ההורים וביכולתם הכלכלית). בהתאם לפסיקה עדכנית, יועברו מזונות בגילאים הללו באופן מופחת, בערך כשליש. חשוב לציין כי היום קיימות פסיקות לפיהן מזונות משולמים גם לאחר גיל 18, וזאת בהתאם לאופי התרבותי בישראל, כלומר – גיוס לצבא. בתקופת השירות לא יוכל החייל לכלכל את עצמו, ולכן, במידה והוריו יכולים לעמוד בכך, מזונות יוכלו להיות משולמים גם באותה תקופה.

 

הוצאה לפועל מזונות

 

החלטה בדבר מזונות הינה החלטה בעלת תוקף מחייב של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. לכן, אי קיום מתן המזונות כפי שנפסק, מהווה הפרה של החלטת בית המשפט. ההפרה יכולה לגרום לסנקציות: בין היתר – הטלת קנס, צו עיכוב יציאה מן הארץ וכן הליך הוצאה לפועל. הליך הוצאה לפועל הוא – שבעת פתיחת התיק, ייחשב מגיש פסק הדין בתור "זוכה", ומי שאינו משלם את המזונות יכונה "החייב". ראשית, יפעלו בלשכת ההוצאה לפועל באזהרה כנגד החייב בה: יודיעו לחייב על פתיחת הליך הוצאה לפועל וכן יצורף שובר לתשלום. 21 ימים לאחר האזהרה ובמידה לא שולם השובר, רשאית לשכת הוצאה לפועל לפעול אקטיבית לגביית החוב, וזאת בהתאם לחוק ההוצאה לפועל, התשכ"ז–1967 (להלן: "חוק הוצאה לפועל").

 

יוסבר: על פי החוק, יכולה הלשכה לעקל את רכושו של החייב או את חלקו, בהתאם לגובה החוב, לדוגמא: עיקול רכב, עיקול בנק, עיקול מיטלטלין ואף הגבלות כמו צו עיכוב יציאה מן הארץ וכדומה. קיים מסלול ייחודי למזונות, שבו פועלת לשכת ההוצאה לפועל באופן עצמאי, במתן צווי עיקולים למסרב לתשלום. חשוב לציין כי כאשר מדובר במזונות ילדים, אזי בעת אי התשלום, יועברו כספי המזונות מטעם ביטוח לאומי, אם כי בתעריפים מופחתים, וזאת כדי להבטיח את טובת הילד. במקרים אלו, יהיה חוב לחייב בביטוח לאומי. אלו, יוכלו לפתוח בעצמם בהליך הוצאה לפועל.

 

סיכום:

 

בעת פרידה של בני זוג עם ילדים משותפים, מתרחשים מצבים שבהם הופכים הילדים ל"קלפי מיקוח" בהליך הגירושין, דבר הפוגע בקבלת ההחלטות ובתכלית הגידול של ילדים. אחת הדרכים לכך היא אי תשלום מזונות. מלבד סנקציות שיכולות להגיע בעת אי תשלום, יש לזכור שהפגיעה בסופו של דבר, היא על הילדים. בכל הנוגע למזונות ילדים, יש להיוועץ בעורך דין לענייני משפחה על מנת להכיר בהשלכות של כל החלטה.

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה בגישור, גירושין, דיני משפחה ועוד...
מתמחה בגישור, גירושין, דיני עבודה, דיני ביטוח ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: