האם ניתן להעמיד לדין עוברי אורח שלא עזרו לאזרח

| מאת: ynet

לפני עשור קבעה הכנסת בחוק שכל אזרח חייב לסייע לאדם במצוקה. טביעתה של חותרת צעירה בירקון בעוד עוברי אורח מביטים מהצד ולא נוקפים אצבע, השיבה את הנושא לשיח הציבורי. והאם אתם הייתם קופצים לירקון?

דניאל אדלסון ynet

 

 

החותרת הצעירה יסמין פיינגולד התהפכה עם קיאק בנחל הירקון וטבעה במשך דקות ארוכות מבלי שאיש יעזור לה. חבר הכנסת לשעבר חנן פורת, יוזם החוק "לא תעמוד על דם רעך" המחייב לסייע לאדם במצוקה, אומר כי ניתן להעמיד לדין את מי שצפה מהצד ולא סייע לה.  

 

החוק, שנחקק בכנסת ב-1998, קובע כי כל אזרח מחויב לסייע לאדם שנמצא במצוקה או בסכנת חיים. "חובה עליך לקרוא מיידית לעזרה, גם אם הדבר מחייב אותך בהקרבה מצד עצמך. אם השקעת בדבר, אתה יכול לאחר המקרה לתבוע את האדם או את המדינה בעלות הכספית", מסביר פורת.

 

עם זאת, החוק אינו תקף במקרה של סכנה לעצמך - כפי שעוברי האורח בנחל הירקון חששו מזיהומו. "כשיש חשש לסכנה לעצמך - החוק לא תקף", מוסיף חבר הכנסת לשעבר. "בשעתו, היה ויכוח גדול סביב החוק, כי אמרו שאין אפשרות להטיל סנקציות על אדם שלא עושה דבר. אולם לפי התורה, עמידה פסיבית היא כאילו פשע אקטיבי".

 

 

אולם בכל הקשור לטביעתה פיינגולד, הוא סבור כי אם עוברי האורח התעלמו, "הם יכולים לעמוד לדין. אם יש אפשרות להוכיח שעמדו אנשים ככה סתם מנגד ולא הושיטו יד, זה חמור מאוד. המקרה הזה מוכיח שהחוק הכרחי וחשוב, אבל גם כשקיים חוק עדיין אין ערובה שיפעלו על פיו".

 

מסולידריות לקלקול

המשפטן פרופ' מרדכי קרמניצר מסביר כי החוק הישראלי אינו דורש רבות מעובר האורח המבחין באדם אחר במצוקה. "ניתן לדרוש מינימום של סולידריות מבני האדם ולכן החוק קבע - ובצדק - רמה פחותה מזה של החוק הפלילי".

 

הוא מדגיש כי החוק אינו "דורש שאנשים יסכנו את עצמם, כי הוא לא יכול לדרוש שמישהו יהפוך לגיבור. זה מאוד יפה לסכן את עצמך אבל מי שלא - איננו עבריין. למשל, אם הוא מזעיק את הרשויות הרלוונטיות, הוא יוצא ידו חובה. הגישה המינימליסטית באה גם לידי ביטוי גם בענישה שלו - קנס בלבד".

 

פרופ' קרמניצר מציין כי החוק, המבוסס על ההלכה היהודית, הוא יותר בעל אמירה חינוכית מאשר ניסיון ליצור נורמה אמיתית. "גם במדינות שבהן הוא קיים כבר שנים רבות, לא היו הרבה מקרים בהם הפעילו את החוק או העמידו אדם לדין בגללו".

 

בהתייחס לטביעתה של פיינגולד, אומר פרופ' קרמניצר כי אין ספק שמדובר במקרה מצער המעיד על הידרדרות החברה הישראלית. "תמיד אמרתי לתלמידי שאני לא בטוח שבישראל יש בכלל צורך בחוק כזה, היות שהמדינה שלנו לרוב מאופיינת בסולידריות גבוהה. בישראל כשרואים שמישהו זקוק לעזרה - מושיטים יד. המקרה הזה מראה שאולי הפכנו לחברה שונה, שאולי אנחנו מתקלקלים".

 

הסוציולוג פרופ' אפרים יער מסכים כי החברה הישראלית עוברת שינויים. "ישראל היום הפכה להרבה יותר אינדיבידואליסטית וקפיטליסטית, אבל צריך להיזהר מהכללות. השאלה היא אם זה שינוי אמיתי או תופעה מקרית. אחד יכול לטעון שזה עניין תל אביבי, של חוסר סולידריות ועירוניות, ואם זה היה קורה בקהילה קהילתית התוצאות היו שונות. אדם אחר יכול להגיד שאנשים לא מוכנים לקחת סיכונים ולהתערב, מחשש שיואשמו אחר כך בגרימה למקרה ואפילו יתבעו בבית המשפט"

 

מקור המאמר - ynet

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה בביטוח לאומי, דיני עבודה, דיני נזיקין, דיני ירושה ועוד...
מתמחה באזרחי, ביטוח לאומי, דיני ביטוח, דוחות משטרה ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: