בפעם הראשונה: הביטוח הלאומי הסכים להכיר בפרקינסון כמחלת עבודה

| מאת: עורך דין מנהל האתר

עורך הדין אלי מלול הצליח להוכיח בבית הדין האזורי לעבודה בנצרת, כי מחלתו של מנהל תחנת כח במפעל נילית ממגדל העמק נגרמה כתוצאה מחשיפה ממושכת לחומרים רעילים ומסוכנים * עד כה דחו אנשי הביטוח הלאומי כל תביעה להכיר בפרקינסון כמחלת עבודה הביטוח הלאומי הסכים להכיר לראשונה במחלת פרקינסון, שלקה בה עובד מפעל ממגדל העמק, כמחלת מקצוע שנגרמה כתוצאה מעבודה. עד כה סירב הביטוח הלאומי בתוקף להכיר במחלת פרקינסון כמחלת מקצוע שנסיבות ותנאים במקום העבודה גרמו לה. מדובר ב-ש.ט, בן 65, אשר עבד כמנהל תחנת כח במפעל נילית באזור התעשיה של מגדל העמק במשך 34 שנים. ב-2008 לקה ש.ט במחלת פרקינסון והפסיק את עבודתו כמנהל תחנת הכח של המפעל. הוא פנה למוסד לביטוח לאומי וביקש להכיר במחלתו כמחלת עבודה – אולם אנשי המוסד דחה את הפניה.

 

בספטמבר 2011 כתבו לו אנשי הביטוח הלאומי: "על פי המסמכים שבידינו לא הוכח קיום אירוע תאונתי / אירועים תאונתיים זעירים במהלך ועקב עבודתך/עיסוקך... "מחלתך התפתחה על רקע מצב תחלואתי טבעי שאינו קשור בתנאי העבודה". עורך דינו של ש.ט, אלי מלול – עורך דין המתמחה בתביעות בנושאים הקשורים לביטוח הלאומי – פנה בשמו לבית הדין האזורי לעבודה בנצרת והתעקש, כי הביטוח הלאומי טעה בהחלטתו לדחות את התביעה. "במשך כל תקופת עבודתו היה התובע חשוף לחומרים כימיים ורעילים ובעיקר בין היתר לחומרים דיפוניל ליטיום ברומייד; מנגן לקטט; אנטיפאום; טיטניום דיוקסיד, אדיפיק אסיד; אמוניה (מלח ניילון) ועוד". עוד ציין עו"ד מלול, כי האיש עבד במשרתו מדי יום במשך 12 שעות, שישה ימים בשבוע. עורך הדין מלול הבהיר בתביעה, כי הנפגע לא היה חשוף מעולם לגורמי סיכון אחרים כגון זיהומים מוחיים, גידולים, שימוש בתרופות מסוכנות וכיו"ב. לתביעה צורפה חוות דעתה של נוירולוגית (ד"ר אירינה בלוך) אשר ממנה עולה בבירור, כי תנאי העבודה במפעל והחשיפה הממושכת בכל זמן ובתקופת העבודה הם שגרמו למחלת הפרקינסון. מתברר, כי הביטוח הלאומי סירב עד היום בתקיפות רבה להכיר במחלת הפרקינסון כמחלת עבודה המצדיקה תשלום קיצבת נכות.

 

עו"ד אלי מלול אמר לאחר החלטת הביטוח הלאומי: "ההתעקשות של אנשי המוסד לביטוח לאומי שלא להכיר במחלת הפרקינסון כמחלת עבודה משתרעת על פני שנים רבות. אנחנו התעקשנו להוכיח במקרה הזה, שלא היתה שום אפשרות אחרת להתפתחות המחלה - אלא החשיפה הממושכת לשורה ארוכה של חומרים מסוכנים במפעל. לא איפשרנו לאנשי הביטוח לקעקע את העובדה הברורה הזו ואני חושב שהם נהגו בסופו של דבר כמתחייב מהשכל הישר. להערכתי, במקרה הזה, ההתנגדות שלהם נבעה גם מן העובדות שנחשפו בתיק בנוגע להיקף החומרים הרעילים שבהם השתמש המפעל. לצערי, מי שהגישו עד היום תביעה להכיר במחלת פרקינסון כמחלת עבודה ונדחו - לא יוכלו להיעזר בפסיקה הזאת. היא תהיה משמעותית בנוגע לתביעות הבאות בנושא".

 

בעקבות הדיון בתביעה בבית הדין האזורי לעבודה בנצרת, הודיעו אנשי הביטוח הלאומי כי הם מבקשים לשקול מחדש את עמדתם. השבוע הגיעה הודעת בית הדין כי הביטוח הלאומי החליט לאשר את התביעה לאחר שמיעת הראיות בתיק.

תגובות
1.
עו"ד מלול -עו"ד מס' 1
יהודית אלבז 22.10.14 (13:10)
מתמחה בביטוח לאומי, דיני ביטוח, דיני נזיקין, רשלנות רפואית ועוד...
מתמחה באפוטרופסות, ביטוח לאומי, אזרחי, גישור ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: