תביעות נזקי גוף במסגרת עבודה

| מאת: עורך דין ירון מויאל

נזקי גוף הינו תחום משפטי אשר מורכב ביותר בתתי-תחומים רבים, ובכדי להשיג פיצוי על נזקי גוף יש צורך בידע רחב הן בתחום המשפט והן בתחום הרפואה. לכן, במקרה של פגיעה במקום העבודה או כזו שקשורה במקצועו של האדם, מומלץ להתייעץ בהקדם לקרות המקרה ככל הניתן בעורך דין נזקי גוף אשר מתמחה באופן ספציפי בפגיעות מסוג זה. כאמור, התחום של נזקי גוף הינו נרחב, וכולל בתוכו בין היתר גם פגיעות כתוצאה מרשלנות רפואית, תאונות דרכים, תאונות אישיות ועוד. לכן, חשוב לוודא כי תקבלו ייעוץ ובסופו של דבר תיוצגו על ידי עורך דין נזקי גוף אשר מתמחה ומנוסה בייצוג נפגעי תאונות עבודה, מחלות מקצוע, מיקרוטראומה או תאונות דרכים במסגרת העבודה, בדרך אליה או בחזרה ממנה אל הבית. זאת מכיוון שלכל תת-תחום תחת נזקי גוף קיימת מסגרת משפטית רלוונטית ותקנות שונות.

·        תאונת עבודה - תאונה אשר התרחשה תוך כדי עבודה או בעקבותיה נחשבת על פי החוק תאונת עבודה.  כאשר מתרחשת תאונת עבודה יש לדווח עליה למעסיק, ולגשת לקבלת טיפול רפואי, שם יש לציין כי הפגיעה ארעה במהלך העבודה או בעקבותיה. במידה והיו עדים לתאונה מומלץ לרשום את פרטיהם. חשוב לדעת כי במקרים של תאונות עבודה, ניתן להגיש תביעת נזקי גוף למוסד לביטוח לאומי ובמקביל להגיש גם תביעת פיצויים לבית המשפט.

·        מחלת מקצוע - מונח זה מתייחס לפגיעה אשר נגרמה לאדם לאורך זמן כתוצאה מתנאי העבודה שלו, בניגוד לפגיעה חד-פעמית בתאונת עבודה. לדוגמא, מחלת מקצוע יכולה להתפתח כתוצאה מחשיפה לחומרים מסוכנים או חשיפה לרעש. המוסד לביטוח לאומי מכיר במחלות מקצוע אשר מופיעות ברשימה המפורסמת בחוק הביטוח הלאומי בלבד.

·        מיקרוטראומה - מושג זה מתייחס לפגיעות אשר נוצרות לאורך שנים עקב הצטברות של פגיעות זעירות באיבר מסוים. פגיעות כאלו יכולות להיווצר כתוצאה מפעולות שיטתיות חוזרות של העובד במסגרת תפקידו. החוק קבע הגדרה זו מתוך הצורך להכיר בפגיעות מסוג זה, אשר אינן כלולות ברשימת מחלות המקצוע המוכרות על ידי הביטוח הלאומי.

·        תאונת דרכים - תאונות דרכים אשר מתרחשות במהלך העבודה, בדרך מן הבית למקום העבודה או להיפך נחשבות גם הן תאונות עבודה. לכן, נפגע בתאונת דרכים במקרה זה יכול להגיש תביעה הן לחברת הביטוח אשר ביטחה את הרכב בביטוח חובה, והן למוסד לביטוח לאומי. עם זאת, יש לציין כי לא כל מקרה יוכר בהכרח על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה ומומלץ להשתמש בשירותי עורך דין נזקי גוף בכדי לבחון את המקרה היטב.

בכדי שבית המשפט יפסוק פיצוי לטובת הנפגע, עו"ד נזקי גוף יצטרך להוכיח במקרה של תאונת עבודה כי אכן התרחשה תאונה כזו, להוכיח את הנזק ממנו סובל הנפגע ולהוכיח את הקשר הסיבתי בין השניים. במקרה של מחלת מקצוע, על עורך הדין יהיה להוכיח כי אכן התובע סובל ממחלה שמוכרת על ידי חוק הביטוח הלאומי כמחלת מקצוע, וכן להוכיח כי הפגיעה התפתחה בתקופה בה היא נכללה ברשימת חוק ביטוח לאומי. באם מדובר על מיקרוטראומה, עורך הדין יידרש להוכיח כי ישנה תשתית עובדתית לנזקים הזעירים שהובילו לפגיעה וכן להראות קשר סיבתי בין תנאי העבודה ונזקים אלו.

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה באזרחי, גירושין, דיני רשויות מקומיות, דיני בנקאות ועוד...
מתמחה באזרחי, ביטוח לאומי, דיני ביטוח, דוחות משטרה ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: