תפיסת חפצים ע"י משטרת ישראל

| מאת: עורך דין נוגה ויזל

תפיסת חפץ על ידי המשטרה  

לא אחת קורה שילדים בבית הספר נאלצים להיפרד מחפץ כזה או אחר לאחר שהמורה החרימה אותו עד להודעה חדשה. להבדיל, האם רשאית המשטרה לתפוס חפצים הנמצאים ברשות הנחקר משל היה ילד בכיתה?

 

לעיתים קרובות המשטרה תופסת חפצים השייכים לנחקר במהלך חקירה משטרתית. נחקרים רבים אינם מסרבים לתפיסת החפצים, ונפרדים מהם בלית ברירה. אולם תפיסת חפצים על ידי המשטרה מהווה פגיעה בזכויות הנחקר, בראש ובראשונה בזכות הקניין, הנחשבת לזכות בסיסית על פי חוקי היסוד.

 

מה ניתן לעשות במקרה של תפיסת חפצים על ידי המשטרה?

המשטרה רשאית לתפוס חפצים של נחקר אם יש לה יסוד סביר להניח שהחפץ: שימש או עתיד לשמש לביצוע עבירה; עשוי לשמש ראיה בהליך המשפטי; ניתן כשכר בעד ביצוע עבירה או כאמצעי לביצועה. תפיסת חפצים בהתאם לנ"ל מפורטת בסעיף 32 לפקודת סדר הדין הפלילי [התשכ"ט- 1969]. על פי סעיף 33 לפקודה זו החפץ יישאר בידי המשטרה עד להגשתו לבית המשפט. אולם על פי סעיף 34 של פקודה זו ממש, נקבע כי אדם שחפץ בבעלותו נתפס על ידי המשטרה רשאי להגיש בקשה לבית המשפט לקבל את החפץ, ובית המשפט יכול לקבוע שהחפץ יוחזר לאדם בהתאם לבקשתו. מכאן, תפיסת חפצים על ידי המשטרה אינה פעולה בלתי הפיכה, ולנחקר שמורה הזכות לפנות לערכאות משפטיות שיקבעו את החזרת החפץ לרשותו.

 

מה קורה במקרה שתפיסת החפץ על ידי המשטרה פוגעת בנחקר?

תפיסת חפצים על ידי המשטרה עלולה להוביל לנזקים קשים לנחקר, כמו למשל כאשר החפץ שנתפס משמש את האדם לעבודתו- מחשב אישי, פנקסי חשבוניות או כלי רכב. במקרים כאלו כתוצאה מתפיסת החפצים לא תהיה לאדם אפשרות להמשיך בעבודתו ופרנסתו תיפגע. לכן, על בית המשפט לאזן את האינטרס הציבורי להמשיך ולהחזיק בחפץ מול הפגיעה הנגרמת כתוצאה מהחזקת החפץ לאורך זמן. כלומר, בית המשפט בוחן את המידה שבה תפיסת החפץ על ידי המשטרה פוגעת בבעליו והאם ניתן להיעזר בתחליף שייתן מענה דומה בזמן שהחפץ נמצא ברשות המשטרה.

כאמור, בית המשפט מעניק חשיבות גדולה לחוק כבוד האדם וחירותו. כך שבמקרה של תפיסת חפצים הדרושים לאדם לצורך פעולותיו היומיומיות, יתחשב בית המשפט במצבו של האדם שחפצו נתפס, ויעדיף לשחרר את החפץ. במקרים מסוימים בית המשפט עלול לדרוש ערבויות על מנת להבטיח שהחפץ ישמש כראיה בבית המשפט גם לאחר החזרתו לבעליו.

 

תפיסת חפצים על ידי המשטרה- פסיקה לדוגמא

בפסיקה ב"ש 2150/07- החזרת תפוס-רכב   25.03.07  רכבו של אדם שיוצג על ידי נתפס על ידי משטרת ישראל כחשוד למזויף. כעורכת דינו של החשוד הגשתי לבית משפט השלום ברחובות  בקשה להחזרת תפוס. הטיעונים שהעליתי בבקשה להחזרת תפוס היו כדלקמן :

 

ביום 22/01/2007 נחקר החשוד על כך שרישיון הנהיגה שלו אינו בתוקף, ורכבו  של החשוד  נתפס כמוצג בתיק החקירה עד לסיום ההליכים המשפטיים כנגדו. אך כנגד החשוד לא הוגש כתב אישום.  קצין החקירות שגה כאשר תפס את רכבו  של החשוד  כמוצג, וזאת לאור העובדה שהחשוד לא עבר עבירה כל שהיא שתאפשר לקצין החקירות לתפוס את הרכב כמוצג. זאת ועוד, החשוד  לא נחקר על כך שרכבו  גנוב או לחילופין שרכבו  מזויף. יודגש, ששגה  קצין החקירות כאשר לא עשה בדיקה כל שהיא באם הרכב  גנוב או מזויף ולא חקר את בעלי הקודמים של הרכב. בנוסף, שגה קצין החקירות  שדחה כל הצעה חלופית אחרת קלה יותר כגון ערבות עצמית וצד ג', וכן שירשם עיקול לטובת המדינה על רכבו של החשוד- וזאת בכדי למנוע פגיעה קשה ובלתי הפיכה בחשוד, מכיוון שברכב  הושקעו  כספים  רבים. בעצם כך שהרכב  נמצא במשטרה הוא מתבלה ולא ניתן יהיה להשיב את המצב לקדמותו .

 

כתוצאה מהבקשה המנומקת לבית משפט השלום , החליטה משטרת ישראל להחזיר לחשוד את רכבו ללא צורך בדיון בבית המשפט. פסיקה זו ממחישה את החשיבות של ייצוג משפטי מקצועי על ידי עורך דין מנוסה, במטרה להשיב לבעליו כל חפץ שנתפס על ידי המשטרה באופן המהיר והיעיל ביותר, ולמנוע את הנזקים האפשריים מתפיסת החפץ.

תגובות
אין תגובות למאמר
מתמחה באלימות, דוחות משטרה, דיני תעבורה, חנינות ועוד...
מתמחה בעורכי דין פלילי ועוד...
אגודות שיתופיות (1)
אזרחי (25)
אימוץ (1)
אלימות (7)
אפוטרופסות (1)
אפוסטיל (1)
ביטוח לאומי (25)
גירושין (26)
גישור (4)
דוחות משטרה
דיני בוררות
דיני בידור ותקשורת
דיני ביטוח (4)
דיני בנקאות (24)
דיני זקנה
דיני חברות (32)
דיני ירושה (34)
דיני מחשוב (2)
דיני מיסים (190)
דיני משכנתאות (2)
דיני משמעת
דיני משפחה (44)
דיני נזיקין (12)
דיני עבודה (23)
דיני פנסיה (2)
דיני צבא (2)
דיני רשויות מקומיות (1)
דיני תעבורה (16)
הוצאה לפועל (11)
זכויות יוצרים (2)
חוות דעת רפואית (1)
חוזים (8)
חלוקת רכוש (3)
חנינות
חקיקה (1)
חקירות בינלאומיות (1)
חקירות פרטיות
טוען רבני (5)
ייעוץ ביטחוני
ייעוץ בינלאומי (16)
ייעוץ שוטף
ייצוג חברות
יישוב מחלוקות
כונס נכסים (2)
כללי (77)
לשון הרע (1)
מזונות (4)
מיסוי מקרקעין (11)
מס הכנסה (9)
מע"מ (2)
מעמד אישי (8)
מקרקעין (24)
משמורת ילדים (1)
משפחות שכולות
משפט חוקתי
משפט מינהלי (1)
משפט מסחרי (2)
משרד חקירות (1)
נוטריונים (8)
נזיקין (5)
נישואים אזרחיים (2)
נכי צה"ל ומערכת הביטחון (1)
נפגעי שואה (1)
סימני מסחר
סמכות בינלאומית (1)
עבודות שירות
עבירות ביטוח
עבירות מין (2)
עבירות צווארון לבן
עבירות רכוש
עבירות תנועה
עובדים זרים (4)
עורך דין אזרחי
עורכי דין כללי (3)
עורכי דין פלילי (20)
עיזבונות (3)
ערעורים
פטנטים (7)
פלילי (99)
פסילת רישיון (1)
פשיטת רגל (4)
קטינים
קניין רוחני (4)
רישום חברות (3)
רשלנות רפואית (13)
שוק ההון (5)
שירותים משפטיים (10)
שלום בית
שרות רפואי (4)
תאונות אישיות (1)
תאונות דרכים (19)
תאונות עבודה (3)
תאונות תלמידים
תביעות כספיות (4)
תכנון ובניה (3)
תצהירים
קישורים מומלצים: